Ostatnio dodane

Zmarł Ludwik Stomma, wieloletni felietonista „Polityki” i „Przeglądu”

Ludwik Stomma

W wieku 69 lat zmarł antropolog kultury Ludwik Stomma. Od wielu lat był felietonistą „Polityki” i „Przeglądu”, współpracował też z innymi tytułami, m.in. „Cosmopolitan” i „Nie”.

– Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś rano odszedł nasz wieloletni felietonista, autor i Przyjaciel Ludwik Stomma – poinformowano w sobotę po południu na twitterowym profilu „Polityki”. – Odszedł jeden z najmądrzejszych ludzi, jakich znałem; wielki erudyta i patriota, serdeczny przyjaciel Ludwik Stomma. Męczył się z chorobą dłuższy czas, bywał już po drugiej stronie ale wygrywał, teraz nie dał rady. Odpoczywaj Ludku w pokoju – stwierdził Wojciech Sadurski.

22 marca Ludwik Stomma skończyłby 70 lat. Jego ostatni tekst w „Przeglądzie” ukazał się na początku lutego.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś rano odszedł nasz wieloletni felietonista, autor i Przyjaciel Ludwik Stomma. pic.twitter.com/epN1CPMgFF

— Tygodnik POLITYKA (@Polityka_pl) March 7, 2020

Felietony do „Polityki” Ludwik Stomma pisał od 1990 roku. Jako publicysta współpracował też z „Elle”, „Hustlerem”, „Cosmopolitan” i „Nie” (do tego ostatniego pisał pod pseudonimem Gall Anonim). Wydano zbiory jego felietonów „Nalewka na czereśniach” oraz „Słownik polskich wyzwisk, inwektyw i określeń pejoratywnych”.

Ludwik Stomma był antropologiem kultury, miał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, KUL-u, Uniwersytecie Jagiellońskim, pracował w Instytucie Sztuki PAN i na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1981 wyjechał do Francji, pracował na Sorbonie. W 2008 roku został profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Napisał kilkanaście książek: naukowych, biograficznych i dwie książki dla dzieci. W mijającej dekadzie ukazały się „Historie przecenione”, „Historie niedocenione”, „Antropologia wojny” i „Polskie złudzenia narodowe”.

W 2000 roku Ludwik Stomma został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i publicystycznej”, a w 2009 roku otrzymał Złotą Sowę Polonii.