Orły 2020: triumf „Bożego Ciała”, bracia Sekielscy z nagrodą za dokument

Marek i Tomasz Sekielscy

„Boże Ciało” Jana Komasy zostało nagrodzone Polską Nagrodą Filmową Orły 2020 w kategorii najlepszy film. Jego twórcy odebrali także 10 innych statuetek. Za najlepszy dokument uznano „Tylko nie mów nikomu” braci Marka i Tomasza Sekielskich.

Wielkim zwycięzcą tegorocznych Orłów okazało się „Boże Ciało” Jana Komasy, którego twórcy otrzymali aż 11 statuetek (najwięcej w historii nagrody), m.in. za najlepszy film, reżyserię, scenariusz (Mateusz Pacewicz), zdjęcia (Piotr Sobociński jr.). Doceniono ich także za pierwszoplanowe i drugoplanowe role męskie i żeńskie (kolejno: Bartosz Bielenia i Aleksandra Konieczna oraz Łukasz Simlat i Eliza Rycembel).

Po dwie statuetki otrzymali twórcy „Pana T.” Marcina Krzyształowicza (za scenografię – Magdalena Dipont, Robert Czesak – i kostiumy – Magdalena Biedrzycka) oraz „Ikara. Legendy Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy (za dźwięk – Maciej Pawłowski, Robert Czyżewicz – oraz muzykę – Leszek Możdżer).

Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską ex aequo z Simlatem otrzymał Robert Więckiewicz za kreację dyrektora Pałacu Kultury i Nauki w „Ukrytej grze” Łukasza Kośmickiego. W kategorii najlepszy filmowy serial fabularny zwycięzcą okazał się 3. sezon „Watahy” Kasi Adamik i Olgi Chajdas.

Za najlepszy film europejski uznano „Faworytę” Yorgosa Lanthimosa, a za najlepszy dokument – „Tylko nie mów nikomu” braci Tomasza i Marka Sekielskich. Twórcy zadedykowali nagrodę swoim rodzicom Grażynie i Krzysztofowi. „Ponad ćwierć wieku temu opuszczałem Bydgoszcz – nasze rodzinne miasto – i jechałem szukać szczęścia w Warszawie. Mama powiedziała, że mam być i żyć uczciwie i przyzwoicie. I tak sobie myślę, że w dzisiejszych czasach, gdy mniejsi i więksi autokraci próbują odebrać nam wolność i rozmaite prawa, ta uczciwość i przyzwoitość jest szczególnie ważna i tak należy żyć” – zwrócił uwagę Tomasz Sekielski.

Twórcy „Tylko nie mów nikomu” zdobyli za tę produkcję szereg nagród, a Tomasz Sekielski zdobył tytuł Dziennikarz Roku 2019. 28 marca będzie miał premierę drugi film braci Sekielskich o pedofilii wśród księży – „Zabawa w chowanego”.

Na gali obecny był ukraiński reżyser Oleg Sencow. Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podkreślił, że starania Akademii oraz międzynarodowej społeczności doprowadziły do jego uwolnienia i dodał – „my od Olega dostaliśmy znacznie więcej”. „Zrozumieliśmy, że razem jesteśmy silniejsi, że możemy więcej i nie damy się podzielić. I myślę, że z tym pozostaniemy na zawsze” – stwierdził.

Sencow podziękował polskim filmowcom i narodowi za wszystko, co dla niego robili. Zwrócił uwagę, że walka Ukrainy z agresorem nie zakończyła się na jego uwolnieniu, bo około 100 osób znajduje się wciąż w niewoli rosyjskiej „Cały czas o nich walczymy” – zapewnił.

Podczas poniedziałkowej uroczystości po raz pierwszy wręczono nagrodę w kategorii charakteryzacja. Odebrał ją Dariusz Krysiak za „Krew Boga” Bartosza Konopki. Przyznano także dwie nagrody specjalne, które powędrowały do Canal+ oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.