Festiwal fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2020

Tychy Press Photo 2020

W 20. edycji Tychy Press Photo staje się 2-dniowym Festiwalem Fotografii Dokumentalnej, co oznacza jeszcze więcej zdjęć, pokazów, spotkań i inspiracji. Goście imprezy to: Maciej Moskwa, Krzysztof Gołuch, Michał Szalast, Justyna Janus, Krzysztof Karolczyk i Piotr Zwarycz.

W 20. edycji Tychy Press Photo staje się 2-dniowym Festiwalem Fotografii Dokumentalnej, co oznacza jeszcze więcej zdjęć, pokazów, spotkań i inspiracji. Goście imprezy to: Maciej Moskwa, Krzysztof Gołuch, Michał Szalast, Justyna Janus, Krzysztof Karolczyk i Piotr Zwarycz.

Nie braknie trudnych tematów i trudnych pytań. Konflikt w Syrii, los uchodźców, życie albinosów w Tanzanii, praca osób niepełnosprawnych w katowickim hotelu, dzieciństwo bez Internetu pod Częstochową czy niebezpieczna praca strażaków widziana z bliska – to główne (choć nie jedyne) tematy zdjęć, które zobaczymy na wystawie i podczas pokazów. Na czym polega praca fotoedytora i czy fotografia prasowa jeszcze w ogólne istnieje, jak zmieniała się przez ostatnie 20 lat, dlaczego zniknęła już nawet z tematu tyskiego konkursu – o tym będziemy rozmawiać podczas spotkań z doświadczonym krakowskim fotoedytorem oraz z jurorami konkursu Tychy Press Photo.

Uczestnicy konkursu zapewne z niecierpliwością czekają na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, które będzie miało miejsce na początku festiwalu. Tradycyjnie zaproszono laureatów poprzedniej edycji konkursu do zaprezentowania swoich fotografii przed pokazem gościa specjalnego, co samo w sobie staje się dodatkową nagrodą i wyróżnia tyską imprezę na tle innych konkursów. Na początku festiwalu wybierzemy się w krótką podróż w czasie, przez dwie ostatnie dekady: zobaczymy 20 zdjęć, wybranych spośród fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w dotychczasowych konkursach.

Program festiwalu:

Sobota, 7 marca

Pasaż Kultury Andromeda/ Miejska Galeria Sztuki „Obok”

17.00 „20 na 20” – pokaz 20 fotografii na 20. edycję imprezy, ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej, pokazy laureatów poprzedniej edycji konkursu i pokaz gościa specjalnego: Macieja Moskwy. Po pokazach wernisaż wystawy „Człowiek ze światła” Krzysztofa Gołucha i Michała Szalasta w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”.

Niedziela, 8 marca

Miejska Galeria Sztuki „Obok”

12.00 Śmierć fotografii prasowej? – spotkanie z jurorami konkursu Rafałem Klimkiewiczem i Dominikiem Gajdą

12.50 Justyna Janus – pokaz zdjęć

13.45 Zawód: fotoedytor – spotkanie z Krzysztofem Karolczykiem

14.40 Piotr Zwarycz – pokaz zdjęć

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W konkursie fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2020 mogły brać udział osoby fotografujące, które mieszkały lub pracowały w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Fundatorem nagród w konkursie, o łącznej kwocie 3000 zł, jest Teatr Mały w Tychach. Nagrody wręczy Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach. Jurorami byli fotografowie: Michał Szalast, Dominik Gajda i Rafał Klimkiewicz. Na konkurs wpłynęły 353 zdjęcia od 34 autorów. Jurorzy przyznali nagrody w trzech kategoriach: najlepsza fotografia, najlepszy fotoreportaż i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach.