Bracia Sekielscy zebrali już 750 tys. zł na trzeci film o pedofilii w Kościele

Tomasz Sekielski

Ponad 750 tys. zł zebrali Tomasz i Marek Sekielscy na trzeci film o pedofilii w Kościele katolickim. To ponad połowa tego, czego potrzebują, aby powstał dokument. Bracia Sekielscy kończą też pracę nad filmem „Zabawa w chowanego” i niedługo ogłoszą datę jego premiery.

Zbiórka na film w serwisie crowfundingowym Patronite podzielona jest na pięć etapów, celem każdego z nich jest osiągnięcie 200 tys. Na stronie można śledzić, ile pieniędzy brakuje braciom Sekielskim do zakończenia prac nad filmem.

– Zakończył się trzeci etap zbiórki, zebraliśmy już ponad 600 tys. z planowanego miliona złotych – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Marek Sekielski.

Pieniądze z trzeciego etapu zbiórki mają być przeznaczone na badanie zagranicznych wątków pedofilii w Kościele. – Tym filmem zadajemy też pytanie o ewentualną rolę Jana Pawła II w ukrywaniu przypadków kościelnej pedofilii na świecie i w Polsce – dodaje Marek Sielski.

W mijającym tygodniu zaczęła się zbiórka w ramach czwartego etapu, licznik wynosi już ponad 150 tys. zł, co z wcześniejszymi 600 tys. zł daje ponad 750 tys. zł.

Niedługo premiera „Zabawy w chowanego”

Jak wyjaśniają bracia Sekielscy, duża cześć filmu będzie realizowana daleko od Polski, m.in. w Bostonie, Meksyku i Dominikanie, gdzie doszło do skandali pedofilskich z udziałem duchownych. W każdej lokalizacji filmowcy chcą spędzić minimum tydzień.

Na finiszu jest już film „Zabawa w chowanego”, drugi dokument poświęcony pedofilii. – Kończymy montaż „Zabawy w chowanego”. Wkrótce podamy datę premiery – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sekielski, współtwórca dokumentu. –

Równolegle jednak śledzimy wątki poruszane w filmie. W ubiegłym tygodniu mieliśmy jeszcze zdjęcia, bo pewne historie wciąż się dzieją – dodaje Marek Sekielski.

Cisza wokół filmu o SKOK-ach

Jak mówią bracia Sekielscy, nie jest jeszcze znana data premiery filmu. Wcześniej była wstępnie zapowiadana na koniec lutego tego roku.

Tomasz i Marek Sekielscy szykują też dokument o SKOK-ach, ale na razie nie chcą zdradzić, kiedy go zobaczymy.

– Ze względu na specyfikę produkcji, zdecydowaliśmy się na razie nie dyskutować publicznie o filmie o SKOK-ach. Pracujemy nad nim i jak tyle będziemy gotowi do publikacji, zrobimy to – mówi Marek Sekielski.

„Tylko nie mów nikomu” z nagrodami

Film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele katolickim, którego premiera odbyła się 11 maja ubiegłego roku, zanotował na YouTubie ponad 23 mln odtworzeń. Przy materiale zamieszczono 73,7 tys. komentarzy, 451 tys. razy kliknięto „łapkę w górę” i 23 tys. razy „łapkę w dół”. Film zaraz po premierze wywołał dużą dyskusję społeczno-polityczną. Tomasz i Marek Sekielscy otrzymali za niego szereg nagród dziennikarskich, m.in. Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, jako pierwsi Polacy znaleźli się na prestiżowej liście „Bloomberg 50”.

Na początku lutego Polska Akademia Filmowa ogłosiła, że w jednej z piętnastu kategorii nominację do Orłów – Polskich Nagród Filmowych otrzymał film braci Sekielskich – „Tylko nie mów nikomu”. Transmisję z gali „Orłów” będzie można oglądać w Canal+, nagrody zostaną wręczone 2 marca 2020 roku.