Ostatnio dodane

Lokalne media vs. fake news

Warsztaty dla dziennikarzy mediów lokalnych i regionalnych na temat zwalczania dezinformacji w sieci

Farmy trolli, fałszywe narracje, a nawet kłamstwa polityków – dezinformacja i fake newsy atakują media z każdej strony. Zapraszamy dziennikarzy z województwa śląskiego na jednodniowe nieodpłatne warsztaty, podczas których eksperci przekażą wiedzę, jak skutecznie wyłapywać i eliminować fałszywe narracje w mediach.

Władimir Putin oskarża publicznie Polskę o przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej, zarazem wybielając rolę Związku Sowieckiego. Rosyjskie farmy trolli, ale także serwisy internetowe, tworzą narrację, że Unia Europejska i NATO są nieefektywne, że właściwie nic nam nie dają, a Rosja jest potęgą i warto z nią się zaprzyjaźnić. To tylko niektóre elementy dezinformacji, jakie docierają do Polski zza wschodniej granicy.

W kraju politycy z różnych opcji rozpowszechniają często własne nieprawdziwe przekazy. Pomagają im farmy trolli internetowych, które w mediach społecznościowych rozgrywają – często za pieniądze – fałszywe tezy podsuwane przez zleceniodawców. Jak się przed nimi bronić?

Na zdeformowane i nieprawdziwe przekazy często dają się złapać nawet ci, którzy są powołani do rzetelnego informowania swoich społeczności – dziennikarze. Jako Polska Press Grupa organizujemy warsztaty dla dziennikarzy mediów regionalnych i lokalnych, podczas których przekażemy wiele informacji na temat najnowszych metod i tematów dezinformacji – często płynących zza wschodniej granicy – a także praktycznie przeszkolimy, jak korzystać z narzędzi do wykrywania i zwalczania fake newsów.

Na przeprowadzenie cyklu 15 szkoleń w całej Polsce uzyskaliśmy dofinansowanie z amerykańskiej fundacji Democracy Council od California.

Mamy doświadczenie w walce z fake newsami – stworzyliśmy np. projekt Demaskator24.pl – a nasze warsztaty poprowadzą eksperci od lat zajmujący się ta tematyką: Daniel Rząsa, były trener Google News Lab w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, obecnie redaktor naczelny portalu 300Gospodarka, a także Witold Głowacki, doświadczony redaktor Polski Times, zajmujący się m.in. tematyką nowych mediów oraz dezinformacji w mediach społecznościowych.

Szkolenie odbędzie się 3 marca 2020 w Media Centrum, przy ul. Baczyńskiego 25 a w Sosnowcu, w godz. 10.00-17.00.Zapewniamy obiad oraz przekąski i napoje. Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia szkolenia, a także praktyczny przewodnik w formie elektronicznej do wykorzystania w codziennej pracy.

Zapraszamy dziennikarzy zarówno dużych, jak i mniejszych redakcji, również bardzo lokalnych. Dezinformacja i fake newsy atakują nas wszystkich. Wskazane – choć nieobowiązkowe – przyniesienie własnego laptopa.

Warsztaty są nieodpłatne. Koszt ich organizacji ponosi organizator.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 28 lutego 2020 r. pod adresem: i.petrakowska-klos@polskatimes.pl lub tel. 502 499 717.