Zwolnienia w redakcji „Holistic”, Mariusz Zawadzki nie jest już naczelnym

W redakcji magazynu „Holistic” i serwisu Holistic.news (Deweloper Media) doszło do zwolnień. Mariusz Zawadzki nie jest już redaktorem naczelnym pisma, z pracą pożegnał się też Paweł Pieniążek, który był korespondentem tytułu w Syrii. Propozycję objęcie stanowiska szefa magazynu otrzymał Jarosław Kociszewski.

Z naszych informacji wynika, że z redakcją „Holistic” rozstali się trzej redaktorzy – Zbigniew Rokita, Łukasz Grzesiczak i Dominika Kardaś, korespondent Paweł Pieniążek, a także dwie pracownice administracji. Redaktorem naczelnym przestał być także Mariusz Zawadzki, który kierował pismem od połowy 2018 roku. „To prawda, od trzech dni nie jestem (naczelnym – przyp.red.), dlatego o przyszłość Holistika musi Pan pytać innych” – napisał Zawadzki w mailu do „Presserwisu”. Jak sam przyznaje, od miesiąca nie było go w redakcji, bo „podąża tropem Magellana w podróży dookoła świata, żeby napisać książkę”.

Rożne wizje pisma

Zbigniew Rokita przyznaje, że jego współpraca redaktorska z magazynem „Holistic” została zakończona w związku z fundamentalną różnicą między nim a wydawcą. – Spór dotyczył m.in. zakresu niezależności autorów i redaktorów. Z wydawcą mieliśmy różne wizje pisma, a wizja wydawcy nie była do pogodzenia z zasadami, którymi kieruję się w pracy redaktorskiej. Myślę, że dlatego wręczono mi wypowiedzenie – przyznał „Presserwisowi”.

W redakcji wciąż zostali redaktorzy Jarosław Kociszewski (który otrzymał propozycję objęcia funkcji redaktora naczelnego) i Przemysław Henzel oraz grafik i osoby odpowiedzialne za promocję i dystrybucję.

Ostatni numer kwartalnika trafił do sprzedaży w październiku 2019 roku. Kolejny miał ukazać się na początku roku. Został wydrukowany, ale ostatecznie nie pojawił się na rynku. Jak nieoficjalnie informują osoby związane z „Holistic”, redakcji przekazano, że zarząd podjął decyzję o jego utylizacji.
„Holistic” zmienia swoją formułę

Daniel Draga, członek zarządu wydającej kwartalnik i serwis spółki Deweloper Media, nie komentuje naszych informacji, mówiąc, że nie odpowiada za operacyjną stronę biznesu. Michał Dziuda, prezes zarządu spółki, w rozmowie z „Presserwisem” nie odniósł się do naszych ustaleń. Poinformował tylko, że nowym redaktorem naczelnym będzie Jarosław Kociszewski. Ten jednak przyznaje, że formalnie żadna decyzja jeszcze nie zapadła.

– Numer został wydrukowany, decyzją wydawcy nie trafił do sprzedaży – mówi jedynie Kociszewski. Potwierdza także, że w redakcji doszło do zwolnień, ale nie podaje szczegółów. – Większość zespołu została zwolniona. Jestem w grupie tych, którzy wypowiedzenia nie dostali – mówi Kociszewski. – „Holistic” zmienia swoją formułę. W poniedziałek, kiedy odbędzie się spotkanie z wydawcą, dowiemy się, jak będzie wyglądał. Nowy numer magazynu nie ukazał się w terminie, prawdopodobnie ukaże się z opóźnieniem – dodaje.

Pierwszy numer kwartalnika pojawił się na rynku 22 marca 2019 roku w nakładzie 25 tys. egz. Według szacunkowych danych wydawcy sprzedało się 8,5 tys. egz. Redakcja zapowiadała, że w 2020 roku tytuł będzie ukazywał się jako dwumiesięcznik.

We wrześniu 2019 roku Deweloper Media zamknął serwis sportowy IMOsports.pl, który działał od czerwca. Wydawca nie podał powodów decyzji.

Spółka Deweloper Media powiązana jest z firmą deweloperską Cavatina. Magazyn „Holistic” nie jest zgłoszony do Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.