Gwiazdy śląskich mediów

Premiera kalendarza charytatywnego na 2020 r. w środę 11 grudnia 2019 w Teatrze Rozrywki

Kalendarz "Gwiazdy śląskich mediów", od lewej: Maria Trepińska, Grzegorz Gajda i Maria Zawała

W środę 11 grudnia 2019 r. o godz. 17.30 w foyer Teatru Rozrywki w Chorzowie odbędzie się uroczysta promocja specjalnej edycji kalendarza 2020 „Gwiazdy śląskich mediów w strojach Barbary Ptak”. Podczas uroczystości będzie możliwość zakupu kalendarza. Dochód zostanie przekazany na cele charytatywne, na pomoc podopiecznym Domu Aniołów Stróżów w Katowicach. Sprawdź, kto znalazł się na kartach tego kalendarza.

Znani śląscy dziennikarze w niezwykłych teatralnych kostiumach, sfotografowani w klimatycznych wnętrzach dawnego katowickiego mieszkania Barbary i Stanisława Ptaków są bohaterami kalendarza, którego premierę zaplanowano na 11 grudnia 2019 r. w chorzowskim Teatrze Rozrywki (ul. Konopnickiej 1).

Wydawnictwo wieńczy cykl spotkań z ludźmi mediów, organizowanych w kończącym się roku w Dziale Teatralno-Filmowym – oddziale Muzeum Historii Katowic przy ulicy Kopernika 11.

Bohaterami kalendarza są dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni:

Styczeń:
Maria Trepińska – dziennikarka zajmująca się problematyką ekonomiczną, związana z „Forbesem”, uhonorowana nagrodą Marka Śląska w kategorii media w 2018 r.
Barbara Ptak – projekt kostiumu do spektaklu „Ocean niespokojny” Aleksieja Rybnikowa (1996)

Luty:
Aleksandra Fudala – dziennikarka, sekretarz Programu/Redakcji TVP Katowice, wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
Barbara Ptak 1990 r. – projekt kostiumu do spektaklu „Kram z piosenkami” Leona Schillera (1990)

Marzec:
Ewa Niewiadomska – dziennikarka, kierownik Redakcji Kultury Polskiego Radia Katowice, autorka nagradzanych audycji i tekstów o historii NOSPR oraz życiu kulturalnym na Śląsku.
Barbara Ptak – projekt kostiumu do spektaklu „Jekyll & Hyde” Franka Widhorna (2007)

Kwiecień:
Grzegorz Gajda – dziennikarz radiowy i telewizyjny specjalizujący się w tematyce gospodarczej i społeczno-politycznej.
Barbara Ptak – projekt kostiumu do spektaklu „Kram z piosenkami” Leona Schillera (1990)

Maj:
Maria Zawała – redaktor w telewizji TVS, autorka programu Kierunek Zdrowie, wielokrotnie nagradzana za reportaże, wywiady i programy o tematyce medycznej i społecznej.
Barbara Ptak – projekt kostiumu do spektaklu „Jekyll & Hyde” Franka Widhorna (2007)

Czerwiec:
Józef Krzyk – publicysta i redaktor „Gazety Wyborczej” w Katowicach, historyk, autor popularnonaukowych książek o Górnym Śląsku.
Barbara Ptak – projekt kostiumu do spektaklu „Jekyll & Hyde” Franka Widhorna (2007)

Lipiec:
Piotr Baron – dziennikarz, redaktor muzyczny i prezenter Programu III Polskiego Radia.
Barbara Ptak – projekt kostiumu do parady „Bożogrobcy” w Chorzowie (2007)

Sierpień:
Maciej Wojciechowski – dziennikarz prasowy i telewizyjny, dyrektor, redaktor naczelny TVP Katowice.
Barbara Ptak – projekt kostiumu do spektaklu „Jekyll & Hyde” Franka Widhorna (2007)

Wrzesień:
Krzysztof Korwin-Piotrowski – reżyser telewizyjny i teatralny, autor nagradzanych filmów dokumentalnych, dyrektor artystyczny ORFEO Fundacji im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie.
Barbara Ptak – projekt kostiumu do spektaklu „Jekyll & Hyde” Franka Widhorna (2007)

Październik:
Jan Dziadul – dziennikarz, publicysta związany z tygodnikiem „Polityka” i „Dziennikiem Zachodnim”, autor książek i artykułów poruszających problematykę historyczną i społeczną Śląska.
Barbara Ptak projekt kostiumu do spektaklu „Jekyll & Hyde” Franka Widhorna (2007)

Listopad:
Marek Błoński – korespondent i szef zespołu Polskiej Agencji Prasowej w Katowicach, dziennikarz wyspecjalizowany w tematyce gospodarczej.
Barbara Ptak – projekt kostiumu do spektaklu „Jekyll & Hyde” Franka Widhorna (2007)

Grudzień:
Marek Twaróg – dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego” i „Strefy Biznesu”.
Barbara Ptak – projekt kostiumu do spektaklu „Jekyll & Hyde” Franka Widhorna (2007)

Spotkania z dziennikarzami w mieszkaniu państwa Ptaków

Cykl pod nazwą Silesia Press Cafe zainicjowała dziennikarka ekonomiczna Maria Trepińska, pomysłodawczyni organizowanego od blisko 15 lat dorocznego konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Scenerią prowadzonych przez nią otwartych spotkań ze znanymi dziennikarzami jest dawne mieszkanie pary wybitnych śląskich twórców – scenograf i kostiumolog Barbary Ptak oraz jej męża Stanisława – znakomitego aktora i śpiewaka. Dziś to pełne artystycznego ducha miejsce jest oddziałem Muzeum Historii Katowic, prezentującym m.in. życie i dorobek tej niezwykłej pary.

Chcemy, by było to także stałe miejsce spotkań i wydarzeń artystycznych. Cykl Silesia Press Cafe potwierdził, że nasze wnętrza tworzą świetny, inspirujący klimat do rozmowy, dyskusji, wymiany myśli, zaś siłą spotkań w ramach tego cyklu jest przede wszystkim osobowość naszych gości – wybitnych śląskich dziennikarzy – mówi Katarzyna Gliwa, kierownik Działu Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic.

– Spotkania były nie tylko okazją do przedstawienia drogi zawodowej znanych w regionie dziennikarzy, ale też dały rzadką możliwość prezentacji ich dziennikarskiej kuchni, relacji, wspomnień, anegdot i spostrzeżeń – wskazuje prowadząca rozmowy z zaproszonymi dziennikarzami red. Maria Trepińska.

Dziennikarze w kostiumach autorstwa Barbary Ptak

Zwieńczeniem cyklu jest niezwykłe wydawnictwo – kalendarz na 2020 rok, którego bohaterami są przede wszystkim uczestniczący w spotkaniach dziennikarze, ubrani w kostiumy teatralne autorstwa Barbary Ptak, uchwyceni w kadrze uznanego śląskiego fotografika Arkadiusza Ławrywiańca. Scenerią zdjęć są wnętrza muzealnego mieszkania Barbary i Stanisława Ptaków.

W kalendarzu udało nam się połączyć trzy najważniejsze walory naszego cyklu: osobowość zaproszonych dziennikarzy, nietuzinkowe kostiumy zaprojektowane przez Barbarę Ptak oraz wyjątkowy klimat mieszkania-muzeum, w którym spotykaliśmy się, i w którym powstały fotograficzne portrety naszych gości – tłumaczy red. Maria Trepińska.

Kostiumy użyczył dziennikarzom Teatr Rozrywki w Chorzowie, którego dyrektor Aleksandra Gajewska również znalazła się na kartach kalendarza. Ludzie mediów pozowali m.in. strojach do parady „Bożogrobcy” w Chorzowie oraz spektakli: „Kram z piosenkami” Leona Schillera, „Jekyll & Hyde” Franka Widhorna i „Ocean niespokojny” Aleksieja Rybnikowa.