„Newsweek” apeluje do TVP o transmisję z wręczenia Oldze Tokarczuk nagrody Nobla

Olga Tokarczuk

Redakcja „Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer Polska) zaapelowała do Telewizji Polskiej o transmitowanie wtorkowej uroczystości wręczenie Oldze Tokarczuk literackiej nagrody Nobla. – Jako sponsorzy TVP (bo jest ona finansowana z abonamentu oraz pokaźnych dotacji z budżetu, czyli naszych podatków), żądamy wypełnienia przez telewizję publiczną ustawowego obowiązku realizacji misji publicznej – podkreśla zespół redakcyjny.

Olga Tokarczuk literacką nagrodę Nobla odbierze we wtorek w filharmonii w Sztokholmie. Początek uroczystości zaplanowano o godz. 16:30.

W internetowym apelu redakcja „Newsweek Polska” zwróciła uwagę, że w ramówce na najbliższy wtorek żadnej z czołowych stacji Telewizji Polskiej – zarówno ogólnotematycznych TVP1 i TVP2, jak też TVP Info i TVP Kultura – nie zaplanowano relacji z tego wydarzenia.

– Choć codzienna praktyka TVP (zwłaszcza w sferze informacji) temu przeczy, to formalnie jest ona wciąż telewizją publiczną i ma ustawowe obowiązki związane z realizacją misji mediów publicznych – zaznaczono. Powołano się na zapisy dwóch punktów z art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którymi wśród zadań telewizji publicznej jest „popieranie twórczości artystycznej, literackiej, naukowej oraz działalności oświatowej i działalności w zakresie sportu”, a treści w TVP powinny „służyć rozwojowi kultury, nauki i oświaty, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego”.

– Jako Polacy jesteśmy dumni z literackiej nagrody Nobla przyznanej naszej rodaczce. Jako sponsorzy TVP (bo jest ona finansowana z abonamentu oraz pokaźnych dotacji z budżetu, czyli naszych podatków), żądamy wypełnienia przez telewizję publiczną ustawowego obowiązku realizacji misji publicznej i nadania relacji na żywo z wręczenia nagrody Oldze Tokarczuk w jednym z ogólnodostępnych kanałów TVP – stwierdzono.

Apel zamieszczono na stronie Secure.avaaz.org. W sobotę po południu było pod nim ponad 5,5 tys. podpisów internautów.

Do poparcia petycji zachęcił na Twitterze redaktor naczelny „Newsweek Polska” Tomasz Lis. – Gorąco proszę wszystkich, w tym polityków występujących w radiu i telewizji, o głośne domaganie się przy każdej okazji, przeprowadzenia w TVP transmisji z wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk i o poparcie apelu w tej sprawie. Niech TVP choć przez moment będzie publiczna – skomentował.

W imieniu swoim i Newsweeka apeluję o transmisję w TVP z wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Nie jest ważne, że inne media będą uroczystość relacjonować. To obowiązek TVP, a dla milionów jedyna szansa na jej obejrzenie. Pls – RT, pls, podpisz apel. https://t.co/rRlxj6Uovp

— Tomasz Lis (@lis_tomasz) December 7, 2019

Na razie nie udało nam się uzyskać informacji od Telewizji Polskiej, czy we wtorek będzie transmitowane wręczenie nagrody Nobla Oldze Tokarczuk.

Według danych Nielsen Audience Measurement w listopadzie br. TVP Info zanotowało 254 110 widzów średniej oglądalności minutowej i 3,76 proc. udziału w rynku oglądalności, o 5,03 proc. więcej niż rok wcześniej.

W pierwszych trzech kwartałach br. Telewizja Polska zanotowała 1,8 mld zł przychodów (ich znacząca część to rekompensata abonamentowa z budżetu państwa) i 159,4 mln zł zysku netto. W spółce na koniec września br. było zatrudnionych 2 824 pracowników na 2 788,13 na etatach, więcej o 80 osób i 75,55 etatów niż przed rokiem.