Nie żyje dziennikarz, grafik i rysownik Zbigniew Jujka

Zbigniew Jujka

Zmarł Zbigniew Jujka, karykaturzysta, dziennikarz, grafik. Był przez wiele lat związany m.in. z „Dziennikiem Bałtyckim”. Miał 84 lata.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nie-zyje-dziennikarz-grafik-i-rysownik-zbigniew-jujka

O odejściu Zbigniewa Jujki poinformował „Dziennik Bałtycki”, gdzie artysta publikował przez 56 lat.

Jego pierwsze rysunki satyryczne ukazały się w „Gazecie Zielonogórskiej”. Następnie publikował w „Dzienniku Bałtyckim”, gdzie miał swój cykl „My i oni”. W tym tytule był także redaktorem graficznym – przez ponad 30 lat.

W tym samym tytule publikował także rysunkowy cykl „Dzienniczek”, w którym komentował bieżące wydarzenia polityczne i społeczne. W swojej karierze zajmował się również plakatem, ilustracją książkową oraz grafiką.

Był laureatem Grand Prix i złotego medalu Salonu w Anconie we Włoszech (1975) oraz głównej nagrody na XVI Światowym Salonie Rysunkowym w Knokke-Heist w Belgii (1977).

Był również prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, współautorem przewodnika „Z uśmiechem przez Gdańsk” oraz antologii „III Rzeczpospolita w karykaturze”.

Zbigniew Jujka został odznaczony między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi (1973), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), odznakami „Za zasługi dla Gdańska” (1973) i „Zasłużony Ziemi Gdańskiej” (1974). W 2000 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, a w 2006 r. został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.