Nie żyje Redaktor Mirosław Słomczyński

Mirosław Słomczyński

W piątek, 18 października b.r. w wieku 85 lat, zmarł Mirosław Słomczyński – dziennikarz, publicysta, przez długie lata związany zawodowo z Ośrodkiem Telewizji Polskiej w Katowicach.

Był absolwentem Wydziału Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracował między innymi w redakcjach: ”Dziennika Zachodniego”, „Wieczoru”, zaczynał swoją dziennikarską karierę, jako reporter.

Renomę publicysty, autora licznych reportaży i filmów dokumentalnych zyskał w trakcie prawie trzydziestu lat spędzonych w katowickim Ośrodku TVP. Jego autorstwa są cykle publicystyczne takie, jak „Zajechał wóz do…”, które po dziś dzień wymieniane są, jako przykłady dorobku zespołu, którym kierował.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia Mirosław Słomczyński pełnił funkcję redaktora naczelnego OTVP Katowice.

Lata dziennikarskiej emerytury to dla Mirosława Słomczyńskiego okres równie pracowity. Jego spuścizną są liczne opracowania literackie, pozycje książkowe o ludziach, których spotykał na swojej dziennikarskiej drodze. Niebanalny, unikatowy zapis kariery politycznej Jerzego Ziętka, wielu innych przedstawicieli życia gospodarczego Śląska – to dziś kapitalne źródło wiedzy o mało znanych elementach historii tego regionu.

Zadbał także o zapis, ten mniej formalny, dnia powszedniego zespołu Telewizji Katowice. „Kamerzysta” to fascynująca książka o ludziach „z drugiej strony kamery”.

I już na zakończenie tego pożegnania – Mirosław Słomczyński był wyjątkowo porządnym człowiekiem. Pozbawiony tej typowej dla naszego zawodu dawki egoizmu, zawsze bardziej dbał o ludzi, zespól, którym kierował niż o własną karierę.

Doświadczali tego zwłaszcza młodzi adepci, zaczynający swoją dziennikarską karierę. Nie zawsze zdawali sobie z tego sprawę, „nasz Szef”, bo tak Go nazywaliśmy, był w tych działaniach bardzo dyskretny.

I za tę cechę charakteru, odchodzącemu na wieczną wartę Mirosławowi Słomczyńskiemu należy serdecznie podziękować…

WD

Z żalem zawiadamiamy że 18-tego października zmarł redaktor

MIROSŁAW SŁOMCZYŃSKI

długoletni pracownik, redaktor naczelny Ośrodka Telewizji Polskiej  w Katowicach.

Autor popularnych programów telewizyjnych, reportaży. Laureat wielu nagród, znakomity dziennikarz, dobry, szlachetny człowiek.

Pożegnamy go 21 października o godz.15.00 w Siewierzu na  cmentarzu parafialnym, przy ulicy Cmentarnej.

Cześć Jego pamięci….

Koleżanki i Koledzy