Autorzy najlepszych fotoreportaży, filmów i fotokastów nagrodzeni

Finał X edycji konkursu Obiektywnie Śląskie

Zachodzące październikowe słońce i piękna sceneria budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia stworzyły oprawę dla gali finałowej X edycji konkursu na najlepsze fotoreportaże, filmy i fotokasty o Śląsku – Obiektywnie Śląskie, która miała miejsce w piątek, 18 października.

Galę uroczyście otworzyli i prowadzili: Anna Kokolus (koordynator konkursu) i Krzysztof Tarabura (członek zarządu Instytutu Roździeńskiego). O muzyczne wprowadzenie zadbało trio Pauliny Atmańskiej. Zaprezentowany został również spot promujący tegoroczny finał.

Przestrzenie drugiego piętra NOSPR-u wypełniły się uczestnikami konkursu, i to nie tylko z tegorocznej edycji, ich rodzinami, przyjaciółmi oraz sympatykami konkursu. Była również silna reprezentacja grona jurorskiego w postaci Jacka Joostberensa i selekcjonerskiego reprezentowanego przez Magdalenę Górecką.

Nie tylko konkurs, także wystawa

Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji i sponsorów: Joanny Maksym-Benczew – dyrektora Raciborskiego Centrum Kultury, Arkadiusza Goli – przedstawiciela i ambasadora firmy FujiFilm, Grzegorza Mencfela – przedstawiciela firmy Epson, Grzegorza Koźlickiego – właściciela firmy Laboratorium FotoSilesia, Stanisława Wypycha, naczelnika Wydziału Organizacji i Edukacji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Mateusza Wróbla z Szybu Maciej w Zabrzu i firmy Demex. Na gali obecni byli także przedstawiciele stowarzyszeń fotograficznych: Roman Kowenia ze Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Bogdan Kułakowski ze stowarzyszenia Pozytyw.

Koordynator konkursu Anna Kokolus opowiedziała, jak konkurs rozwijał się przez te 10 lat. Wspomniała, że pierwsza edycja nie miała hasła przewodniego, były za to kategorie wiekowe. – Kolejne edycje to już konkretne, ale zawsze otwarte hasła tematyczne m.in.: śląskie nowoczesne, śląskie tradycyjne, W poszukiwaniu śląskiej tożsamości, Śląsk&Muzyka, Śląsk&Zabawa, Śląsk: codzienny/niecodzienny. Miejsca finałów również się zmieniały, zaczynaliśmy od ulicy Mariackiej, potem były to: Akademia Muzyczna, Rondo Sztuki, Muzeum Śląskie, a nawet przestrzeń Silesia City Center, aż w końcu trafiliśmy w przepiękne mury świątyni muzyki, czyli NOSPR-u – podkreśliła.

Konkurs przez siedem lat był realizowany przez stowarzyszenie Projekt Śląsk pod patronatem ówczesnego europosła Marka Migalskiego, a później znalazł schronienie w stowarzyszeniu Instytut Roździeńskiego. – Przez te 10 lat zebraliśmy przepiękne prezentacje całego województwa śląskiego w najróżniejszych jego odsłonach – dziesiątki tysięcy zdjęć. Tegoroczna edycja to nie tylko konkurs i jego pokłosie w postaci wędrującej po różnych miejscach województwa śląskiego wystawy, to również dzięki wsparciu MKiDN warsztaty fotograficzne, które odbywały się w maju i czerwcu br. z Tomaszem Sikorą (fotografia streetowa) i Tomaszem Liboską (fotografia portretowa) – dodała Anna Kokolus.

Zdjęcia „śląskiej duszy”

Następnie koordynator konkursu podsumowała tegoroczną, jubileuszową edycję, która przebiegała pod hasłem „Śląska dusza”. Prace: fotoreportaże liczące od 3 do 7 zdjęć, krótkie filmy i fotokasty można było przesyłać od 1 lipca do 15 września. Nadesłano aż 216 prezentacji konkursowych: 188 fotoreportaży, 19 fotokastów i 9 filmów. W sumie wzięło w niej udział 136 uczestników. Prace laureackie wyłoniło jury w składzie: Tadeusz Rolke, Tomasz Sikora, Adam Sikora, Antoni Cygan i Jacek Joostberens. Panowie Tadeusz Rolke i Tomasz Sikora po raz pierwszy oceniali prace jako jurorzy Obiektywnie Śląskie.

Prezes zarządu stowarzyszenia Instytutu Roździeńskiego Maciej Malik pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu udziału w nim, bez względu na wynik, i podkreślił, że nie ma nic piękniejszego w życiu niż sztuka i poszukiwanie własnego w niej wyrazu, a fotografia daje nam tę możliwość.

Następnie głos zabrał juror konkursu Jacek Joostberens, który pełni tę funkcję od pierwszej edycji Obiektywnie Śląskie. Przyznał, że zadanie wyboru najlepszych prac obrazujących śląską duszę nie było takie łatwe, zwłaszcza przy tak różnych osobowościach składu jurorskiego i różnych wrażliwościach. Poziom był bardzo dobry. Szczególną uwagę zwrócił na dwie realizacje: fotografie z cyklu „Nieobecność” Radosława Kaźmierczaka, prezentującą widok z lotu ptaka na ośnieżone samochody stojące na osiedlowym parkingu. – Ich białe formy i całość obrazu kontrastują z czarnym śladem po samochodzie, który musiał chwilę przed wykonaniem tej fotografii odjechać, pozostawiając czarny prostokąt i czarne linie po kołach. Ten lakoniczny język, tak bliski poezji ukrytej w fotografii i grafice, odebrałem osobiście jako swego rodzaju przenośnię – „śląski duch” widziany z okna, spojrzenie za odjeżdżającą, ważną dla nas osobą – powiedział juror.

Następnie opowiedział, co ujęło go w realizacji video autorstwa Mateusza Szczepary i Mateusza Paszka pt. „Gorol”. – Ukazuje ona w skrótowy sposób świat młodego człowieka, potomka „przybyszy” na Śląsk, który stał się z urodzenia i przekonania częścią tej specyficznej regionalnej wspólnoty. Urzekł mnie autentycznością obrazu i wypowiadanej kwestii bohatera filmu. To interesujący i ciekawie poprowadzony obraz zastanego świata, ale jednocześnie świadectwo odpowiedzialności za to, co związane jest z tym światem – ludźmi i ich życiem – podkreślił Jacek Joostebrens.

Laureaci wyłonieni i nagrodzeni

Po przemowach nastał czas na ogłoszenie laureatów X edycji konkursu i uroczyste wręczenie nagród, a następnie czas na wspólne zdjęcie. Laureaci również podzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat śląskiej duszy w ich realizacjach, inspiracjami do danego tematu, a często również misji, jaka im przyświeca. Co ciekawe, wśród autorów nagrodzonych prac znaleźli się również laureaci minionych edycji Obiektywnie Śląskie.

Zaprezentowane zostały również laureackie filmy i fotokasty. Fotoreportaże można było podziwiać na wystawie piętro niżej. Wystawę przygotowały firmy: Laboratorium Fotosilesia i Mgm Expo. Najlepsze prace 2019 można oglądać w siedzibie NOSPR przez najbliższy miesiąc, następnie wystawa tradycyjnie odwiedzi Akademię Muzyczna, Szyb Maciej, kino Kosmos czy dworzec PKP i inne miejsca województwa. Swoją premierę miał również jubileuszowy album, który prezentuje nagrodzone prace ze wszystkich 10 lat trwania konkursu.

Nie zabrakło także jubileuszowego tortu i muzycznego akcentu na koniec. Trio Pauliny Atmańskiej w składzie: Paulina Atmańska (pianino), Adam Tadel (kontrabas), Patrycja Wybrańczyk (perkusja) zaprezentowało autorskie kompozycje pianistki liderki zespołu.

Zdjęcia można oglądać na stronie konkursu: https://obiektywnieslaskie.pl.

Poniżej wyniki konkursu

Laureaci X edycji konkursu Obiektywnie Śląskie
Laureaci X edycji konkursu Obiektywnie Śląskie

Laureaci w kategorii FOTOREPORTAŻ:

1 miejsce – Grzegorz Maciąg

2 miejsce – Tomasz Motłoch – Śląsk w krainie czarów

3 miejsce ex aequo – Katarzyna Pawlikowska – Kiedyś i Radosław Kaźmierczak – Nieobecność

Wyróżnienia:

Krzysztof Gołuch – Smak życia, Marek Locher – Ulotność duszy, Artur Jastrzębski – Osiedle Z, Piotr Tomala – Opuszczone miejsca na Śląsku, Katarzyna Ledwoń – Różnorodność codzienności

Laureaci w kategorii VIDEO:

I miejsce – Mateusz Szczepara, Mateusz Paszek – GOROL

II miejsce – Paweł Trepka – Umierająca śląska dusza

Laureaci w kategorii FOTOKAST:

I miejsce – Piotr Zwarycz – Górnicy szolą w dół

II miejsce – Piotr Zwarycz – Idziemy tam, skąd inni uciekają