Ostatnio dodane

Polskie Radio i TVP wydłużyły przedwyborcze wywiady z Morawieckim i Kaczyńskim, „Fabryka hejtu” tuż przed ciszą wyborczą

Jarosław Kaczyński

W tym tygodniu rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w Polskim Radiu i „Gościu Wiadomości” TVP trwały znacznie dłużej niż zazwyczaj wywiady w tych pasmach. W TVP Info w piątek wieczorem wyemitowano reportaż Marcina Tulickiego „Fabryka hejtu” krytykujący środowiska opozycyjne.

Jak już informowaliśmy, w środę rano gościem „Sygnałów Dnia” w Jedynce był premier Mateusz Morawiecki. Rozmawiał z nim Antoni Trzmiel, a wywiad trwał 28, ponad dwa razy dłużej niż standardowe rozmowy o tematyce politycznej w tym paśmie. Był nadawany na żywo także w Trójce i Polskim Radiu 24.

Dlaczego wydłużono rozmowę i nadano ją na trzech antenach? – Pan premier Mateusz Morawiecki w czasie wywiadu w Polskim Radiu zachęcał do licznego uczestnictwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych – przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Ewelina Steczkowska.

W czwartek wieczorem Morawiecki był w „Gościu „Wiadomości” TVP, a rozmowa trwała 20 minut. W piątek w programie gościł prezes PiS Jarosław Kaczyński, wywiad zajął 25 minut, z czego aż 11 pokazano także w TVP1 (zazwyczaj już po 1-2 minutach program kończy się w TVP1 i jest kontynuowany tylko w TVP Info).

Zwykle rozmowy w „Gościu „Wiadomości” są zdecydowanie krótsze, także z politykami obozu rządzącego. Przykłady z ostatnich dni: wywiad z koordynującym służby specjalne ministrem Mariuszem Kamińskim – 13 minut, z Januszem Wojciechowskim – 15 minut, z wicepremierem Jackiem Sasinem – 14 minut, a z posłem i szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim – też 14 minut.

Prezes @pisorgpl Jarosław #Kaczyński w @tvp_info o opozycji: Udowodnili, że ich wiarygodność jest zerowa. Udowadniali to kiedy byli przy władzy, ale również gdy byli w opozycji#wieszwięcej #GośćWiadomości @WiadomosciTVP #Wybory2019 pic.twitter.com/9WV7WA6Jtx

— portal tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) October 11, 2019

W piątek rano rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim wyemitowano w „Sygnałach dnia” Jedynki. Wywiad, przeprowadzony przez Katarzynę Gójską-Hejke, trwał 25 minut.

W TVP Info tuż przed ciszą wyborczą „Fabryka hejtu” i powtórka „Wiadomości”

W piątek wieczorem w TVP Info po cotygodniowym „Forum” zaczęło się specjalne wydanie pasma publicystycznego prowadzone przez Bartłomieja Graczaka. Po godz. 22 wyemitowano reportaż „Fabryka hejtu” autorstwa reportera „Wiadomości” Marcina Tulickiego.

W materiale w mocno krytycznym tonie opisano ataki środowisk opozycyjnych na obecny obóz rządzący i jego zwolenników. Pokazano m.in. agresywne incydenty w czasie demonstracji ulicznych, działalność Soku z Buraka i ataki na Magdalenę Ogórek (w styczniu br. próbowano jej zablokować wyjazd sprzed siedziby TVP Info, a kilka lat temu zaatakowano w kościele). Zestawiono to z ostrymi wypowiedziami polityków opozycji, przede wszystkim PO – nie tylko z ostatnich czterech lat, lecz także z czasów manifestacji przed Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej.

W #TVPInfo reportaż #FabrykaHejtu, a w nim:

– Zastrzelimy Jarosława Kaczyńskie, wypatroszymy,

– Więcej szacunku mam dla kur** spod latarni jak dla ciebie.#StrefaWolnaOdNienawiści pic.twitter.com/pGYlOfyvfl

— TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) October 11, 2019

W reportażu wypowiadali się m.in. Jacek Karnowski, Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz, a w studiu materiał skomentowali regularni goście TVP Info: publicyści Marek Król, Miłosz Manasterski i Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej Codziennie” oraz politolog Norbert Maliszewski.

 #FabrykaHejtu | @R_A_Ziemkiewicz: Najbardziej sponiewieranym człowiekiem, obrzucanym błotem w krótkich dziejach III RP był Lech Kaczyński jako prezydent.#StrefaWolnaOdNienawiści pic.twitter.com/oJk3OSqEzv

— TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) October 11, 2019

Pasmo na żywo skończyło się krótko po godz. 23. Wtedy zamiast nadawanych zazwyczaj o tej porze „Info Wieczoru” i „W akcji” pokazano powtórkę piątkowych „Wiadomości”.

Cisza wyborcza zaczyna się o północy z piątku na sobotę i potrwa do końca głosowania w niedzielę zaplanowanego o godz. 21.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. TVP Info zanotowało 226 201 widzów średniej oglądalności minutowej i 3,74 proc. udziału w rynku.