Ostatnio dodane

Nagroda specjalna dla fotoreporterki DZ Marzeny Bugały

V edycja Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej rozstrzygnięta

Marzena Bugała fotoreporterka "Dziennika Zachodniego" z Nagrodą Specjalną Miasta Chorzów w V edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej

Po raz drugi w Chorzowie, a po raz szósty w historii przyznano nagrody za najlepsze sportowe zdjęcia minionego sezonu. Nagrodę Specjalną Miasta Chorzów otrzymała nasza redakcyjna koleżanka, fotoreporterka Dziennika Zachodniego Marzena Bugała. Gratulujemy.

4 października w Śląskim Kompleksie Dobrego Smaku i Klimatu „Sztygarka” spotkali się zawodowi fotoreporterzy i pasjonaci fotografii sportowej.

– Liczba zgłoszeń po raz kolejny przerosła nasze oczekiwania – mówi Łukasz Laskowski, właściciel Agencji Press Focus i organizator konkursu. – W tym roku jury miało do obejrzenia ponad 2800 zdjęć, których poziom był naprawdę bardzo wysoki – dodaje.

Pracom jury przewodniczył Jerzy Kleszcz, wieloletni fotoreporter Przeglądu Sportowego – Jest nam bardzo miło, że Jurek zgodził się ponownie pokierować pracami jury – mówi Marcin Kądziołka, właściciel Agencji Press Photo Center i organizator konkursu. – Dyskusja nad werdyktem była bardzo długa i merytoryczna. O niektórych wyborach decydowały detale – zaznacza.

Skład jury uzupełnili: Tomasz Markowski, Andrzej Grygiel, Grzegorz Celejewski, Arkadiusz Ławrywianiec, Tomasz Jastrzębowski i Matthew Burton.

– Mieliśmy sporo dobrych zdjęć, z których mogliśmy wybrać laureatów, a to bardzo ważne, to daje komfort pracy dla jurora – relacjonuje obrady jury Jerzy Kleszcz – Poziom prac generalnie idzie w górę, a szczególnie cieszy mnie, że fotografia amatorska praktycznie nie odbiega poziomem od tego, co przygotowali fotografowie zawodowi.

Wśród fotografów amatorów aż dwie nagrody zgarnęła Sylwia Biernacka – jej fotoreportaż otrzymał II miejsce, a zdjęcie pojedyncze wykonane podczas konkursu w skokach na batucie zajęło III miejsce na podium. Grand Prix konkursu fotografów amatorów otrzymał Radosław Wrzesień za zdjęcie wykonane w Łodzi podczas Mistrzostw Polski w pływaniu synchronicznym.

Marzena Bugała
Marzena Bugała

W kategorii profesjonalistów przyznano dwie nagrody specjalne. Nagroda Miasta Chorzów za zdjęcie wykonane podczas Tour de Pologne trafiła w ręce Marzeny Bugały z Dziennika Zachodniego.

Natomiast wyjątkowa fotografia przedstawiająca Pavla Steinborsa, bramkarza drużyny Arka Gdynia, autorstwa Marcina Gadomskiego z Super Expressu otrzymała nagrodę specjalną Ekstraklasy. Marcin wrócił do Trójmiasta z zegarkiem firmy Aztorin, partnera rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy.Wśród zawodowców na scenie pojawił się również Mirosław Pieślak, laureat jednej z poprzednich edycji konkursu. Tym razem za zgłoszony przez siebie fotoreportaż z zawodów szachowych dzieci i młodzieży otrzymał I miejsce.

Tradycyjnie już kulminacyjnym momentem gali było wręczenie Grand Prix za zdjęcie roku. Jury po długich naradach wybrało zdjęcie prezentujące upadek kolarzy podczas Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym w Pruszkowie. Jego autor – Szymon Sikora z Magazynu Olimpijskiego – otrzymał czek o wartości 2000 zł.

– Cieszę się bardzo, że konkurs z roku na rok staje się coraz popularniejszy, a jego prestiż w branży fotograficznej rośnie. – mówi Norbert Barczyk, właściciel Agencji Press Focus i organizator konkursu – W imieniu organizatorów chciałbym serdecznie podziękować gospodarzowi wydarzenia, czyli Miastu Chorzów, naszym sponsorom i partnerom, ale przede wszystkim uczestnikom. Już teraz zapraszam wszystkich na kolejną edycję za rok – dodaje.

Pełna lista nagrodzonych V edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej:

Kategoria fotografów zawodowych:

 • I miejsce zdjęcie pojedyncze – Andrzej Kubik (Freelancer)
 • II miejsce zdjęcie pojedyncze -Paweł Skraba (PAP)
 • III miejsce zdjęcie pojedyncze – Rafał Oleksiewicz (Press Focus)
 • I miejsce fotoreportaż – Mirosław Pieślak (Freelancer)
 • II miejsce fotoreportaż – Julia Zabrodzka (Podróże)
 • III miejsce fotoreportaż – Paula Duda (PZPN)
 • Nagroda Specjalna Ekstraklasa SA – Marcin Gadomski (Super Express)
 • Nagroda Specjalna Miasta Chorzów – Marzena Bugała (Dziennik Zachodni)

Kategoria fotografów amatorów:

 • Grand Prix – Radosław Wrzesień
 • I miejsce zdjęcie pojedyncze – Bogusz Borysewicz
 • II miejsce zdjęcie pojedyncze – Zbigniew Wójcik
 • III miejsce zdjęcie pojedyncze – Sylwia Biernacka
 • I miejsce fotoreportaż – Małgorzata Gwiazdonik-Muller
 • II miejsce fotoreportaż – Sylwia Biernacka
 • III miejsce fotoreportaż – Weronika Poczwardowska
 • Nagroda Specjalna – koszykówka – Jacek Rydecki
 • Nagroda Specjalna – piłka nożna – Paweł Kot
 • Nagroda Specjalna – piłka ręczna – Anna Andrzejewska-Kajat