Ostatnio dodane

Mariusz Szczygieł zeznawał w sądzie w sprawie smogu

Mariusz Szczygieł

Reporter Mariusz Szczygieł walczy w sądzie o zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza.

Szczygieł oznajmił we wtorek przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia, że smog ogranicza jego prawa osobiste. Wyjaśnił, że choć ceni aktywny tryb życia, to z powodu zanieczyszczenia powietrza przez wiele miesięcy w roku nie może uprawiać sportu na świeżym powietrzu czy nawet chodzić na spacery.

W jego ocenie za stan powietrza odpowiada państwo, dlatego domaga się od państwa zadośćuczynienia w wysokości 5 tys. zł, które miałyby trafić do jednej z fundacji. Dowodził, że samorządy i obywatele sami sobie nie poradzą z problemem zanieczyszczenia powietrza. „Państwo powinno podjąć holistyczne działania” – powiedział.

Oprócz Szczygła zeznania w tej sprawie złożyli też aktor Jerzy Stuhr i konsultant medyczny Tomasz Sadlik. Stuhr domaga się od Skarbu Państwa wpłaty 20 tys. zł, a Sadlik 10 tys. zł z na konta fundacji. Kolejny termin rozprawy sąd wyznaczył na 1 października. W styczniu tego roku przed tym samym sądem proces o „prawo do oddychania” wygrała aktorka Grażyna Wolszczak. Sąd przyznał jej rację i nakazał Skarbowi Państwa zapłatę 5 tys. złotych na wskazany przez nią cel charytatywny.

Mariusz Szczygieł to autor wielu książek. Jest związany z „Dużym Formatem” „Gazety Wyborczej”, prowadzi też Wydawnictwo Dowody na Istnienie oraz Fundację Instytut Reportażu.