PKN Orlen złożył wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Ruchu

PKN Orlen liczy, że do sfinalizowania przejęcia Ruchu dojdzie jeszcze w 2019 roku. Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że trwają rozmowy o warunkach transakcji, a do Komisji Europejskiej trafił wniosek o zgodę na koncentrację.

„Złożyliśmy ofertę na Ruch po głębokich analizach biznesowych. Przejęcie Ruchu wpisuje się w rozwój naszego segmentu detalicznego” – powiedział PAP Biznes prezes Obajtek.

„Złożyliśmy wniosek do Komisji Europejskiej. Sądzę, że Komisja odeśle ten wniosek do UOKiK, a w tym czasie wynegocjujemy warunki transakcji. Wiemy, w jakiej sytuacji jest Ruch, więc trzeba jak najszybciej tę transakcję przeprowadzić” – dodał.

Prezes Obajtek zastrzega, że ma pomysł na Ruch, ale o szczegółach będzie można mówić dopiero po sfinalizowaniu transakcji.

„Spółka ze stuletnią tradycją, jaką jest Ruch jest dzisiaj w trudnej sytuacji i wymaga restrukturyzacji. PKN Orlen ma przygotowany plan działania, który pozwoli odzyskać spółce stabilność finansową oraz odbudować pozycję na rynku” – dodał.

Pod koniec sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie zatwierdził układy Ruchu z wierzycielami w ramach przyspieszonych postępowań układowych.

Prezes Obajtek informował wcześniej, że model sprzedaży realizowany przez Ruch koresponduje z formatem O!Shop spółki i umożliwia rozwój tego formatu poza siecią stacji paliw.

Prezes Orlenu dostrzega szereg potencjalnych synergii wynikających m.in. z możliwości poszerzenia oferty Ruchu o produkty sprzedawane obecnie w sieci Orlen. Podobną strategię realizuje na rynkach zagranicznych m.in. MOL i Circle-K. Analizy rynkowe przeprowadzone przez koncern wskazały na potencjał rozwoju takiego formatu z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch.

W kwietniu Alior Bank, PKN Orlen i PZU zawarły porozumienie w sprawie warunków transakcji, dotyczącej przejęcia spółki Ruch. Porozumienie zakładało, że bank przejmie 100 proc. akcji Ruchu, a następnie sprzeda je PKN Orlen. (PAP Biznes).