Dziennikarze „Le Monde” stawiają ultimatum Křetínský’emu

Ponad 450 dziennikarzy „Le Monde” podpisało list otwarty do nowego akcjonariusza gazety, czeskiego miliardera Daniela Křetínský’ego.

Domagają się zagwarantowania redakcji pełnej niezależności oraz prawa do współdecydowania o strukturze własności grupy („Le Monde”, „Télérama”, „Courrier international”, „La Vie”) jako warunku wstępnego do podjęcia rozmów z nowym współwłaścicielem.

W poniedziałek klauzulę dotyczącą niezależności redakcji „Le Monde” podpisał inny akcjonariusz grupy Xavier Niel.

Dziennikarze prestiżowej gazety napisali też, że są oburzeni tym, iż po raz pierwszy w historii „Le Monde” nie skonsultowano z nimi sprzedaży udziałów dziennika nowym akcjonariuszom. W lipcu francuskie media poinformowały, że Křetínský i jego partner biznesowy Matthieu Pigasse prowadzą negocjacje w sprawie przejęcia od hiszpańskiej grupy Prisa 20 proc. udziałów w holdingu Le Monde Libre, który kontroluje „Le Monde” i zabiegają o odkupienie 26,6 proc. udziałów dziennika od spadkobiercy jego współwłaściciela Pierre’a Bergé. Gdyby doszło do takich transakcji do marca 2021, tandem Křetínský – Pigasse objąłby blisko 60 proc. udziałów w „Le Monde”.