Ostatnio dodane

Rusza II edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera

Od 9 września do 25 października br. profesjonaliści i amatorzy fotografii mogą zgłaszać swoje prace do Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy materiał fotograficzny 2019 r. Nagroda ustanowiona przez „Gazetę Wyborczą” po raz drugi ma docenić odwagę patrzenia i promować zdjęcia o wyjątkowych wartościach dziennikarskich. Laureat konkursu zostanie ogłoszony na przełomie listopada i grudnia br. podczas gali, a prace wszystkich nagrodzonych opublikują „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl.

9 września br. rozpoczęła się II edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera. Udział w nim mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, członkowie jednej agencji fotograficznej. Uczestnicy mogą przesyłać materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej w głównej kategorii oraz dodatkowo w ramach nowo utworzonej kategorii #PositiveImpact – Nagroda Deutsche Bank, która nakierowana jest szczególnie na materiały ilustrujące pozytywny wpływ, jaki może mieć działanie jednostki, firmy czy społeczności. Konkursowe jury oceni zdjęcia zrobione w czasie od 1 września 2018 r. do 1 września 2019 r.

Podobnie jak podczas pierwszej edycji konkursu, szukamy materiałów wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe. Ale też takich, które w pozytywny i zupełnie nowy sposób, zwrócą uwagę na tematy nam bliskie i uniwersalne” – mówi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa Działu Foto „Gazety Wyborczej” i przewodnicząca jury konkursu.

Zgłoszenia do Konkursu im. Krzysztofa Millera można nadsyłać do 25 października 2019 r. za pomocą internetowego formularza.

W składzie jury drugiej edycji konkursu, które 5 listopada br. wyłoni finalistów, zasiądą: producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC Ewa Ewart; fotoreporterka oraz laureatka World Press Photo i Grand Press Photo Anna Bedyńska; pisarz i kurator Wojciech Nowicki; redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika „Digital Camera Polska” Maciej Zieliński; fotoreporter i laureat Grand Press Photo, współzałożyciel agencji Napo Images Adam Lach; redaktor naczelna „Wysokich Obcasów Extra” Ewa Wieczorek; Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska Tomasz Kowalski; wydawca „Gazety Wyborczej” Jerzy B. Wójcik oraz szefowa Działu Foto „Gazety Wyborczej” Beata Łyżwa-Sokół jako przewodnicząca jury konkursu.

Podczas gali konkursu, organizowanej na przełomie listopada i grudnia br., zostanie ogłoszone nazwisko laureata Nagrody im. Krzysztofa Millera za 2019 r. Zwycięzca nagrody głównej – za najlepszy materiał roku otrzyma 10 tys. zł, a laureat w kategorii #PositiveImpact – Nagroda Deutsche Bank – 5 tys. zł.

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Millera będzie promowany na łamach „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu” i na Wyborcza.pl. Partnerem konkursu jest Deutsche Bank Polska S.A.

Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Do pierwszej edycji konkursu fotograficznego na najlepszy materiał roku zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tysięcy zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami” o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format”, a później „The New York Times”.

Konkurs upamiętnia wybitnego fotografa Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował on niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego” (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz „Fotografie, które nie zmieniły świata” (Wydawnictwo Agora, 2017). Krzysztof Miller związany był z „Gazetą Wyborczą” od początku jej istnienia, został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet.

Do twórczości Krzysztofa Millera nawiązuje też wyjątkowy mural, który powstał na jednej z bocznych ścian budynku Agory przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. W poniedziałek, 9 września br. nastąpi jego oficjalne odsłonięcie. Praca autorstwa Brunona Althamera przedstawia wybrane postacie ze zdjęć Millera dokumentujących wydarzenia historyczne w Polsce i konflikty zbrojne na świecie. To m.in. nastoletni uchodźca w Gruzji, rowerzysta walczący z grawitacją oraz ofiary konfliktu w Rwandzie. Na pierwszym planie muralu widoczna jest zwrócona plecami do odbiorcy postać fotoreportera trzymającego aparat przy twarzy.