Ostatnio dodane

300 tys. zł dla dwóch „Dziennikarzy Dekady”

W listopadzie zostaną przyznane Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego

Andrzej Woyciechowski

W listopadzie br. odbędzie się kolejna edycja nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego. Tym razem organizatorzy wydarzenia dodatkowo wręczą dwa specjalne wyróżnienia dla „Dziennikarza Dekady”. Jej fundatorem jest Zbigniew Jakubas.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego jest przyznawana od 2005 roku. Organizatorem jest Radio ZET. Nagroda ma uhonorować dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Nominowanych i laureatów wybiera kapituła, w której jest ponad 20 wieloletnich dziennikarzy (żaden nie może nominować dziennikarzy ze swoich redakcji lub redakcji powiązanych z nią mediów).

W tym roku organizatorzy postanowili wręczyć dwa specjalne wyróżnienia dla „Dziennikarza Dekady”. Nagrody będą równorzędne, a każdy z laureatów, oprócz pozłacanej statuetki, otrzyma 150 tys. zł. Jej fundatorem jest Zbigniew Jakubas.

Nagrodę „Dziennikarza Dekady” otrzymają dziennikarze, „którzy w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości”.

Nominacje będą przyznawać członkowie kapituły oraz kolegia redakcyjne zaproszonych mediów informacyjno-publicystycznych. Głosowanie redakcyjne potrwa do 30 września br.

Specjalna nagroda nawiązuje bezpośrednio do wyróżnienia „Dziennikarz XX-lecia”, które w 2010 roku otrzymał red. Jerzy Baczyński.

Tegoroczne nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w listopadzie br. Ich mecenasem jest Mennica Polska.