Ostatnio dodane

Po niemal 25 latach „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego” znika z Dwójki

Hanna Maria Giza pisze list do prezesa Polskiego Radia

Hanna Maria Giza

W propozycji ramówki na jesień w Programie II Polskiego Radia nie ma audycji „Klub ludzi ciekawych wszystkiego”, którego gospodynią od 1995 roku jest Hanna Maria Giza. Dziennikarka i reżyserka słuchowisk teatralnych napisała w tej sprawie list do prezesa rozgłośni Andrzeja Rogoyskiego. – Nikt mnie o tym nie poinformował. Ani dyrekcja, ani kierownicy Redakcji Publicystyki nie zdobyli się na to, aby zaprosić mnie na spotkanie i poinformować o swojej decyzji – mówi dziennikarka portalowi Wirtualnemedia.pl.

W ubiegłym tygodniu miały zostać przedstawione propozycje ramówek na jesień, które w ciągu najbliższych dni zaopiniuje rada programowa Polskiego Radia. Jak wynika z naszych informacji, z przedstawionego układu ramowego Dwójki wynika, że w kolejnym sezonie miałoby nie być takich audycji jak „Rozmowy Jerzego Kisielewskiego”, „Wariacje z muzyką” oraz „Klub ludzi ciekawych wszystkiego”. Ostatni z programów od 1995 roku prowadzi Hanna Maria Giza, który najpierw był emitowany w Trójce, a następnie w Dwójce.

Jak udało się nam dowiedzieć, z dziennikarką nikt wcześniej nie rozmawiał o ściągnięciu „Klubu…” z anteny. O decyzji kierownictwa miała dowiedzieć się od dziennikarzy obecnych na kolegium redakcyjnym.

W tej sprawie Giza postanowiła napisać list do prezesa Polskiego Radia, Andrzeja Rogoyskiego. Trafił także do wiadomości rady programowej. W dokumencie, do którego treści dotarliśmy czytamy: – Od 2016 roku cotygodniową emisję Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego Dyrekcja Programu Drugiego ograniczyła do dwóch edycji w miesiącu, co wywołało protesty słuchaczy wysyłane i do Dyrekcji, i do ówczesnego Prezesa Polskiego Radia. Zlekceważono je. Teraz Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego (najwyższa słuchalność spośród audycji publicystycznych) po prostu usunięto z anteny, wprowadzając w to miejsce kontynuację wakacyjnych audycji, „Dwójka na miejscu” – argumentuje dziennikarka w liście do prezesa.

Dodaje, że argument o tym, że dyrektor anteny „może zrobić, co chce, jest delikatnie mówiąc, niezrozumiały”. – Nie tylko w przypadku dziennikarki wielokrotnie za swoje dokonania antenowe nagradzanej, między innymi Złotym Mikrofonem, szczególnie w przypadku dramatycznego spadku słuchalności Programu Drugiego. Zwyczajna przyzwoitość nakazywałaby także umożliwienie dziennikarzowi pożegnania z wiernymi od 30 lat słuchaczami. Wielu przeszło za mną z Trójki do Dwójki. Nie tylko z Polski zresztą. Do Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego w trakcie emisji dzwonią słuchacze m.in. z Kanady, Niemiec, Szwecji, a nawet z Australii, otrzymałam także list od pewnego rosyjskiego naukowca z Irkucka (po audycji z udziałem ks. prof. Michała Hellera) – uważa Hanna Maria Giza.

Swój list kończy stwierdzeniem: – Panie prezesie, ten rok jest dla mnie niezwykle ważny, ponieważ w październiku minie 30 lat mojej pracy dziennikarskiej dla Polskiego Radia i w Polskim Radiu. Od października 1989 r. czuję się i jestem nadal dziennikarką Polskiego Radia. Proszę o przywrócenie na antenę Dwójki mojej autorskiej audycji Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego, dla dobra Słuchaczy i Programu – podsumowuje.

Brak informacji w sprawie decyzji o zdjęciu z anteny

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Hanna Maria Giza podkreśla, że w „jesiennej ramówce zaproponowanej przez dyrekcję Programu Drugiego Polskiego Radia na najbliższych dziesięć miesięcy zabrakło najpopularniejszej audycji publicystycznej, cieszącej się największym powodzeniem wśród słuchaczy”. – Nikt mnie o tym nie poinformował. Ani dyrekcja, ani kierownicy Redakcji Publicystyki nie zdobyli się na to, aby zaprosić mnie na spotkanie i poinformować o swojej decyzji, podać argumenty, dlaczego zdejmuje się z anteny program o najwyższej słuchalności spośród audycji publicystycznych w radiowej Dwójce. O tym fakcie dowiedziałam się od kolegów, którzy już ponad tydzień temu, podczas prezentacji jesiennej ramówki na kolegium redakcyjnym zauważyli, że nie ma w niej Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego i zaprotestowali. Dziękuję im za to – zaznacza.

Dodaje, że oficjalnie „jeśli to można tak nazwać – w dość szczególny sposób poinformowano ją o tym tydzień później”.

– Zadzwonił zastępca kierownika redakcji publicystyki i powiedział, że bardzo zależało mu na tym, abym dowiedziała się jak najszybciej, że Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego nie będzie na antenie Dwójki. Z przykrością konstatuję, że przypomina mi to siermiężne czasy niechlubnej przeszłości – tłumaczy nam dziennikarka.

Pytana przez nas, jakiej reakcji na list oczekuje ze strony kierownictwa Polskiego Radia odpowiada: – Nie wiem, czy prezes Polskiego Radia zechce zająć się tą sprawą. Nie wiem, czy jesienna ramówka zyskała akceptację Rady Programowej Polskiego Radia. Nie wiem, czy te fakty mają znaczenie dla dalszego istnienia klubu. Mam sygnały, że wiadomość dotarła już do Słuchaczy, że są oburzeni i chcą protestować. Niektórzy z nich są wiernymi słuchaczami KLCW już od 25 lat, wielu „przeszło” za mną z Trójki do Dwójki. Jestem im wdzięczna. Moi słuchacze wiedzą, że spotkania w Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego z najwybitniejszymi przedstawicielami różnych gałęzi kultury i nauki, w których razem poszukujemy odpowiedzi na fundamentalne pytania: „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” przygotowuję dla nich, dla słuchaczy Programu Drugiego Polskiego Radia – podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Hanna Maria Giza.

Audycja „Klub ludzi ciekawych wszystkiego” była nadawana w soboty o godzinie 16 co dwa tygodnie, na zmianę z „Rozmowami Jerzego Kisielewskiego”. W 2018 roku jej autorka otrzymała Nagrodę Rady Programowej Polskiego Radia, a wcześniej – w 2006 roku – Złoty Mikrofon. Dziennikarka Polskiego Radia Hanna Maria Giza jest od października 1989 roku, to laureatka prestiżowych nagród m.in. otrzymała Europress, nominację do nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR; oraz odznaczenia państwowe: Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal Gloria Artis, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta RP w 2011 roku.

Szefową Dwójki Polskiego Radia jest Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, a zastępcą dyrektora i wicenaczelnym stacji – Jacek Hawryluk.

Udział Dwójki pod względem słuchania w okresie od maja do lipca 2019 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 0,4 proc. (to wzrost o 0,1 pkt. proc.).