Dziennikarz DZ wyreżyserował film o potomkach wiślańskich osadników w Serbii

Premiera już w piątek

"Ciągle tu jesteśmy"

Film „Ciągle tu jesteśmy”, który opowiada o życiu w niewielkiej wsi Ostojićevo w serbskim Banacie będzie miał premierę podczas tegorocznych dni Wisły. Film w reżyserii Andrzeja Drobika, dziennikarza DZ to godzinna opowieść o zachowaniu tradycji, przywiązaniu do przodków i małej społeczności, która musi radzić sobie z wieloma problemami.

W połowie XIX wieku grupa osadników z Wisły przywędrowała do odległego Banatu, czyli części dzisiejszej Serbii. Tam wiślanie znaleźli pracę i nowy dom.

Dzisiaj, niemal dwieście lat po osiedleniu się w nowym miejscu, prawie 600 kilometrów od Beskidów, ich przodkowie ciągle mówią wiślańską gwarą i kultywują tradycje. To o nich opowiada film „Ciągle tu jesteśmy”, którego premiera będzie miała miejsce już w piątek, o godz. 18:00 w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny.

– Przyjazd do Ostojićeva to niesamowite spotkanie z potomkami Wisły, którzy kilkaset kilometrów od rodzinnego domu ich przodków ciągle czują ogromne przywiązanie do beskidzkie kultury i tradycji. Chcieliśmy pokazać ich niezwykłą historię, od XIX wieku, przez trudny wiek XX, wojnę w byłej Jugosławii, choć skupiliśmy się przede wszystkim na ich dzisiejszym życiu, radościach i problemach, które przeżywają – mówi Andrzej Drobik, reżyser filmu „Ciągle tu jesteśmy”.

Film został zrealizowany w tym roku, pierwsze zdjęcia powstały w Wiśle w styczniu, a ostatnie w zostały wykonane w maju w Serbii, zarówno w Ostojićevie jak i Belgradzie. Obraz mógł powstać dzięki wsparciu miasta Wisła.

– Ten film był bardzo potrzebny, chociażby po to, żeby pokazać życie niezwykłych mieszkańców Ostojićeva i przypomnieć, że ta społeczność istnieje i współpracuje z rodzinną miejscowością swoich przodków. Zależy nam na tym, żeby jak najbardziej rozwijać współpracę między Wisłą a gminą Čoka, do której należy Ostojićevo. Mam nadzieję, że ten film będzie okazją, żeby Ostojićevo pokazać nie tylko mieszkańcom naszego regionu – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

– Staraliśmy się uchwycić obraz prawdziwego życia w dzisiejszym Ostojićevie. Co nas zaskoczyło to niezwykła otwartość ludzi i swoboda, z jaką rozmawiali z nami przy włączonych kamerach – mówią operatorzy filmu, Angelika i Adam Donczew.

W piątek o godz. 18:00 w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle odbędzie się premierowa projekcja filmu oraz spotkanie z twórcami. Po projekcji odbędzie się wręczenie nagród w dziedzinie kultury Miasta Wisła. O godz. 19:30 rozpocznie się z kolei koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Film „Ciągle tu jesteśmy” został zrealizowany przez Grupę Twórczą Punkty Widzenia. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Andrzej Drobik, zdjęcia wykonali Adam i Angelika Donczew, a producentem wykonawczym był Szymon Pilch. Film powstał dzięki wsparciu finansowemu miasta Wisła.