Ostatnio dodane

Reportaż „Schowane w pamięci” nominowany do PRIX EUROPA

"Schowane w pamięci"

Reportaż Eweliny Kosałki-Passi „Schowane w pamięci” będzie walczył o PRIX EUROPA 2019.

To jeden z najbardziej prestiżowych, europejskich konkursów radiowych. Jury ogłosiło właśnie tzw. „short listę” audycji, które znalazły się w tegorocznym finale.

Konkurs PRIX EUROPA powstał w 1987 roku. Od ponad 30 lat wyróżnia najlepszych twórców radiowych z Europy.

– Reportaż „Schowane w pamięci” to opowieść o Polenlagrach – obozach dla Polaków utworzonych przez III Rzeszę podczas II wojny światowej – mówi autorka.

„Schowane w pamięci” zdobył II nagrodę Silesia Press, był nominowany do Nagrody im. Krystyny Bochenek i polsko-niemieckiej nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego. Reprezentował także Polskę na International Future Conference w Cork w Irlandii.

W kategorii reportaż radiowy z Polski został także nominowany dokument Michała Słobodziana z Radia PiK „Koniec/początek”. Konkurs PRIX EUROPA 2019 odbędzie się w tym roku w Poczdamie. Werdykt jury poznamy 11 października.

„Schowane w pamięci”, to historia o zapomnianych „obozach dla Polaków”. Bohaterowie reportażu: Danuta, Jacek i Alfred, jako kilkuletnie dzieci trafili do „Polenlagrów”, mikroobozów koncentracyjnych stworzonych przez III Rzeszę w południowej Polsce. Po 75 latach wracają do miejsc, gdzie byli więzieni jako dzieci. Co dziś zostało z tych obozów? Co wiemy o historii? Czy browar w miejscu, gdzie byli trzymani Polacy, to dobry pomysł? Reportaż to także opowieść o tym, jak łatwo wybiórczo traktować historię i po prostu coś schować w pamięci.