Ostatnio dodane

100. rocznica Powstań Śląskich

PolskieRadio24.pl ze specjalnym serwisem

Z okazji 100. rocznicy wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował specjalny serwis edukacyjno-historyczny poświęcony wydarzeniom sprzed lat. Witryna ma stanowić kompleksowe kompendium wiedzy dostarczonej w sposób łatwy i przystępny. Za pomocą map i wykresów przedstawiony będzie przebieg, obszar i skutki Powstań Śląskich.

Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń, by zamanifestować swoją polskość. Podczas dwóch kolejnych zrywów wywalczyli najpierw sprawiedliwe warunki przeprowadzenia plebiscytu, a następnie korzystny dla odrodzonej Rzeczpospolitej podział Górnego Śląska.

W specjalnym serwisie edukacyjno-historycznym przedstawione zostaną relacje uczestników trzech Powstań Śląskich i akcji plebiscytowej na Górnym Śląsku, wśród nich nagrania, które nie były dotąd publikowane. Wspomnienia śląskich powstańców i ochotników, którzy przybyli na Górny Śląsk z Rzeczpospolitej, by walczyć w III Powstaniu Śląskim, osobiste relacje bratanicy Wojciecha Korfantego o stryju – wszystkie te dźwięki znalazły się w projekcie Polskiego Radia.

W serwisie przybliżone zostaną także postacie dowódców powstań, z Ojcem Niepodległości, Wojciechem Korfantym na czele. Wyjaśnione zostanie, jakie było znaczenie Górnego Śląska dla odradzającej się po 1918 roku Polski.

Strona wzbogaca, liczącą ponad sto podobnych witryn, kolekcję serwisów specjalnych portalu PolskieRadio24.pl. Serwis dostępny jest od 16 sierpnia 2019 r. pod adresem http://www.powstaniaslaskie.polskieradio24.pl/.