Wybranowski kontra Ogórek ws. pochlebstw dla marszałka Sejmu

„Ex kociak Millera - język pogardy”

Magdalena Ogórek i Wojciech Wybranowski

Publicysta tygodnika „Do Rzeczy” Wojciech Wybranowski nazwał na Twisterze Magdalenę Ogórek „ex kociakiem Millera”, po tym jak dziennikarka skomplementowała marszałka Sejmu Stanisława Karczewskiego, reagując na krytyczny tekst w „Newsweek Polska”. – Jestem zażenowana tym językiem pogardy – odpisała Ogórek.

„Newsweek” opublikował w poniedziałek tekst o marszałku Senatu zatytułowany „Stanisław Karczewski. All-inclusive” autorstwa Renaty Grochal. Wynika z niego m.in., że marszałek Karczewski lubuje się w luksusie, finansowanym ze środków publicznych. W jego obronie stanęła publicystka TVP Info Magdalena Ogórek.

– Tekst Newsweeka to jedno wielkie kłamstwo – wyjątkowo perfidne! Pan Marszałek to skromny człowiek, lekarz, państwowiec. Ciężko pracuje dla Polski! – napisała na Twitterze w niedzielę po południu. Tekst Newsweeka o @StKarczewski to jedno wielkie kłamstwo – wyjątkowo perfidne! Pan Marszałek to skromny człowiek, lekarz, państwowiec. Ciężko pracuje dla Polski!

🇵🇱— Magda Ogórek (@ogorekmagda) August 11, 2019

Niektórzy dziennikarze ocenili ten wpis jako lizusowski wobec polityka. – Dwa razy sprawdzałem, czy to nie jest troll-konto. Zero zahamowań w podlizywaniu się władzy. Na wyścigi potępiają reakcję i wichrzycieli. Zupełnie jak na przełomie lat 40. i 50. – skomentował Jan Piński z „Gazety Finansowej”.

– Sącząc zimne piwo Okocim na balkonie wielkopłytowego bloku na Czerniakowie, które zagryzałem ogórkiem kwaszonym, odniosłem wrażenie, że szykuje się transfer z Listy Waechtera (to tytuł książki Magdaleny Ogórek – przyp.) na listę #PiS – skomentował Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej”.

Wybranowski o Ogórek: ex kociak Millera. Ogórek: jestem zażenowana tym językiem pogardy

W poniedziałek do wpisu Ogórek odniósł się Wojciech Wybranowski z tygodnika „Do Rzeczy”. Wytknął dziennikarce TVP Info dawną współpracę z SLD.

– Ex kociak Millera skutecznie stara się udowodnić, że nie ma nieprzekraczalnych granic żenady. A najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że po zmianie władzy będzie tak samo pisać o politykach odmiennych opcji – zatwittował.

Ex kociak Millera skutecznie stara się udowodnić, że nie ma nieprzekraczalnych granic żenady:( A najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że po zmianie władzy będzie tak samo pisać o politykach odmiennych opcji

— Wojciech Wybranowski (@wybranowski) August 12, 2019

Magdalena Ogórek odpowiedziała, że jest zażenowana zaprezentowanym przez Wybranowskiego „językiem pogardy i deprecjonowania kobiety”. – „Ex kociak”? Wolę nie domyślać się, jak określasz kobiety w prywatnych rozmowach – napisała, dodając, że trudno powiedzieć, co będzie pisała po wyborach.

Wybranowski nie pozostał jej dłużny. – Co do deprecjonowania własnej osoby to zrobiłaś w ciągu ostatnich 4 lat bardzo wiele w tym zakresie. Skąd wiem, co będziesz pisała po wyborach? Cóż, to nie jest jakąś wielką tajemnicą biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg twojej „kariery zawodowej” – odpowiedział.

„Ex kociak?” Wolę nie domyślać się, jak określasz kobiety w prywatnych rozmowach. Jestem zażenowana tym językiem pogardy i deprecjonowania kobiety. PS. I już wiesz, co będę pisała po wyborach? Dorabiasz jako wróżka?

— Magda Ogórek (@ogorekmagda) August 12, 2019

Na uwagi ze strony innych użytkowników Twittera, żeby uważał na język i nie obrażał kobiety, Wybranowski odpowiedział: „Fakt, nigdy nie miziałem się do postkomunistów by za chwilę zmienić front. A teraz wypad”.

Fakt, nigdy nie miziałem się do postkomunistów by za chwilę zmienic front. A teraz wypad

— Wojciech Wybranowski (@wybranowski) August 12, 2019

Magdalena Ogórek jest związana z TVP Info od jesieni 2016 roku, współprowadzi „Studio Polska”, „W tyle wizji” i „W tyle wizji extra”, raz w tygodniu jest też gospodynią „O co chodzi”. Na początku lutego br., gdy wyszła z siedziby TVP Info, została zaatakowana słownie przez grupę demonstrantów, którzy starali się zablokować jej wyjazd.

W latach 2008-2010 Ogórek była zatrudniona w klubie poselskim SLD, a w roku 2015 była kandydatem tej partii na urząd prezydenta RP. Przed 2015 roku przez kilka lat współpracowała z Grupą TVN.

Wojciech Wybranowski jest publicystą „Do Rzeczy” od startu pisma na początku 2013 roku, wcześniej pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”. Regularnie wypowiada się dla „Wiadomości” TVP1 i gości programach publicystycznych TVP Info.