Ostatnio dodane

CMWP SDP krytykuje Empik, bo nie będzie sprzedawał „Gazety Polskiej” z naklejką „Strefa wolna od LGBT”

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich uznało, że decyzja Empiku o niesprzedawaniu „Gazety Polskiej” z naklejką „Strefa wolna od LGBT” „łamie fundamentalną w ustroju demokratycznym zasadę wolności słowa” i może się ona stać „współczesnym rodzajem cenzury prewencyjnej”.

„Empik jest jednym z głównych miejsc sprzedaży gazet i jednym z największych na polskim rynku sklepów internetowych, arbitralność decyzji o wycofaniu konkretnego numeru gazety ze sprzedaży oznacza więc dotkliwe straty finansowe dla redakcji” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym we wtorek na stronach CMWP SDP.

W poniedziałek rzeczniczka Empiku Monika Marianowicz poinformowała, że sieć nie będzie sprzedawała wydania „Gazety Polskiej” z dołączoną naklejką z przekreśloną tęczową flagą i napisem „Strefa wolna od LGBT”. Zdaniem prawników firmy naklejka łamie prawo. Tygodnik ukazuje się w środy.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej w ubiegłym tygodniu złożył w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez „propagowanie zachowań o charakterze dyskryminacyjnym znanych z ustrojów faszystowskich”. Rabiej domaga się zabezpieczenia nakładu naklejek. Jak poinformował nas rzecznik prokuratury, postępowanie jest na etapie czynności sprawdzających.