Roman Wawrzyniak nie jest już szefem „Teleskopu” w TVP3 Poznań

„Nie ma zastępcy, pracujemy harmonijnie”

Roman Wawrzyniak

Roman Wawrzyniak rozstał się z TVP3 Poznań, gdzie pełnił funkcję szefa redakcji „Teleskopu” i innych programów informacyjnych. – Na razie nikt go nie zastępuje, ale proszę się nie martwić, pracujemy harmonijnie i bez przeszkód – informuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Agata Ławniczak, dyrektor poznańskiego ośrodka TVP.

Wawrzyniak był szefem „Teleskopu” od 2016 roku, gdy do oddziału TVP przyszła obecna dyrektor. Pełnił też funkcję kierownika wydziału audycji informacyjnych i publicystycznych w wielkopolskim oddziale telewizji. To Agata Ławniczak ściągnęła go też z telewizji WTK. Od 2016 roku zasiadał też w komisji etyki TVP. W 2018 roku został powołany przez zarząd telewizji publicznej na kolejną, dwuletnią kadencję.

Dziennikarz pożegnał się z zespołem „Teleskopu” w miniony wtorek. Oficjalnie nie podał żadnej przyczyny. Nie podaje jej także dyrektor ośrodka Agata Ławniczak.

– To są sprawy, o których nigdy nie mówimy. Potwierdzam, że Roman Wawrzyniak nie pracuje już w naszym ośrodku – mówi Ławniczak. Nie chce jednak także podać nazwiska osoby, która tymczasowo zastępuje Wawrzyniaka na obu stanowiskach. – Na razie nikt nie zastąpił go na stałe, ale mogę zapewnić, że poznańska redakcja TVP pracuje harmonijnie i bez żadnych przeszkód realizujemy nasze zadania – podsumowuje dyrektor poznańskiego ośrodka TVP.

Poznańska „Gazeta Wyborcza”, która jako pierwsza napisała o odejściu Romana Wawrzyniaka TVP, jako możliwą przyczynę jego rozstania się z firmą podaje nieporozumienia związane z transmitowaniem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Wielkopolsce w marcu br.

– Wieczorem (prezydent) miał spotkanie z mieszkańcami Wolsztyna. Wawrzyniak, który był tego dnia wydawcą „Teleskopu”, podjął decyzję o zdjęciu programu z anteny i puszczeniu transmisji ze spotkania z prezydentem. Zrobiła się duża awantura, bo nie skonsultował tej decyzji z dyrektorką. Ponoć telefonowano nawet z Warszawy, bo spotkanie z prezydentem nadawało jednocześnie TVP Info – relacjonuje informator „Gazety Wyborczej”. Wkrótce po tym Roman Wawrzyniak poszedł na zwolnienie lekarskie, a pełniącym obowiązki szefa „Teleskopu” został Łukasz Maciejewski.

Roman Wawrzyniak nie odpowiedział na nasze pytania o powody i formę rozstania się z pracodawcą ani o plany zawodowe. Kiedy zarządzał informacjami w TVP3 Poznań, w 2017 roku pracę stracili m.in. wydawca „Teleskopu” Dariusz Klincewicz oraz reporterzy tego programu Krzysztof Czub, Piotr Wielicki i Krzysztof Skrzypek. Od pracy w redakcji odsunięto też wydawczynię Dorotę Knopp-Dolatę i prezentera Dariusza Nowakowskiego, a wydawcą „Teleskopu” został wówczas Maciej Sawicki.

Ponadto z TVP3 Poznań zwolniono Roberta Chodyłę, reportera z ponad 20-letnim stażem. Powodem było to, że relacjonował na żywo dyskusję na temat poznańskiego zoo. Kierownictwo uznało, że dziennikarz nie powinien tego robić, bo jego żona jest rzecznikiem zoo.