Maciej Kabroński, wicenaczelny „Faktu” i szef Fakt24.pl, opuszcza RASP

Maciej Kabroński

Szef redakcji Fakt24.pl i wicenaczelny „Faktu” Maciej Kabroński z końcem sierpnia odchodzi z Ringier Axel Springer Polska. Zapowiada, że chce skoncentrować się na działalności swojej firmy. W maju z gazetą rozstał się także zastępca redaktora naczelnego Marcin Walter. Wicenaczelnymi gazety pozostają Aldona Toczek i Marcin Kowalczyk, powołani na stanowiska w marcu.

– Podjąłem taką decyzję. Zostaję do końca sierpnia – mówi „Presserwisowi” Maciej Kabroński. Jak zaznacza, chce skupić się na swojej spółce – Polskiej Grupie Infograficznej. – To dobry czas, żeby samemu wyznaczać sobie kursy. Trudno jest godzić uczelnie, RASP i własną spółkę. Trzeba postawić na któregoś konia – dodaje. Nie wiadomo jeszcze, kto go zastąpi w RASP. „Na tę chwilę nie udzielamy informacji na temat osoby, która obejmie to stanowisko” – przekazała nam Agnieszka Skrzypek-Makowska, communications manager firmy.

Kabroński zastępcą redaktora naczelnego gazety był od lutego 2016 roku. Podobnie jak Marcin Walter, który w zeszłym miesiącu także pożegnał się z tytułem. Dodatkowo Walter pełnił od września 2018 do stycznia 2019 roku obowiązki redaktora naczelnego gazety. W maju „Fakt” opuścili też: Łukasz Klekowski, który ostatnio odpowiadał za dodatek „Fakt Historia”, wcześniej był redaktorem prowadzącym „Faktu”, kierował też tygodnikiem „Od A do Z”, Wiesław Chełminiak, szef dodatku „Fakt Historia”, Łukasz Zając, szef działu show-biznes Fakt24.pl i dwóch redaktorów działu Wydarzenia, Tomasz Jarosz i Robert Szulc.

– Jak w każdej redakcji są przyjścia i odejścia. Z „Faktu” ogólnie odchodzi sporo ludzi, którzy byli bardzo za Felusiem, brakowało im go, więc zdecydowali się poszukać innych okoliczności przyrody – mówi nam anonimowo jeden z pracowników dziennika. We wrześniu ub.r., po tym jak artykuł o samobójstwie syna byłego premiera Leszka Millera gazeta opatrzyła tytułem „Ojciec wybrał politykę, a syn sznur”, ze stanowiska redaktora naczelnego zrezygnował Robert Feluś.

Od stycznia br. redaktor naczelną „Faktu” jest Katarzyna Kozłowska. Wcześniej pracowała m.in. w „Dzienniku Gazecie Prawnej” i „Super Expressie”. W marcu nowymi wicenaczelnymi zostali Aldona Toczek i Marcin Kowalczyk. Toczek z „Faktem” związana jest od 2015 roku, kierowała działem Wydarzenia, wcześniej przez 12 lat pracowała w „Super Expressie”. Kowalczyk do „Faktu” również trafił z „SE”, gdzie też był zastępcą naczelnego.

Kabroński w RASP jest od 2014 roku. Wcześniej pracował w Grupie Polskapresse (obecnie Polska Press Grupa) i w Wirtualnej Polsce. Wykłada dziennikarstwo na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie SWPS. Jest też product & sales directorem Polskiej Grupy Infograficznej, która zajmuje się projektowaniem infografik.

Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy wynika, że w ubiegłym roku średnia sprzedaż „Faktu” wyniosła 237 700 egz. (spadek o 9,06 proc. w porównaniu z rokiem 2017).