Instytut Reportażu przez dobę zebrał pieniądze na festiwal literacki Miedzianka

Filip Springer

Instytut Reportażu w 24 godziny od rozpoczęcia zbiórki na platformie Wspieram.to zgromadził 15 tys. zł na festiwal literacki Miedzianka Fest 2019, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia. Instytut wnioskował wcześniej o wsparcie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale go nie otrzymał.

We wtorek 11 czerwca Instytut Reportażu rozpoczął crowdfundingową akcję na platformie Wspieram.to. W środę zebrano już ponad 100 proc. potrzebnej kwoty – ponad 15 tys. zł. – Budżet festiwalu to ponad 60 tys. zł, ale mamy też inne źródła, kilku sponsorów, dokładają się też wydawnictwa. Poprosiliśmy, żeby już nie wpłacać pieniędzy, zgodnie z regulaminem zbiórka musi trwać jeszcze 38 dni. Nam już wystarczy, zachęcamy, żeby wspomóc inne festiwale – mówi reportażysta Filip Springer, pomysłodawca wydarzenia.

Miedzianka Fest odbywa się po raz trzeci w miejscowości Miedzianka na Dolnym Śląsku. Druga edycja też była finansowana ze zbiórki crowdfundingowej. W Miedziance odbywają się spotkania autorskie, warsztaty, pokazy filmów.

Miedzianka to obecnie kilka budynków, ale wcześniej to było miasto. Historia Miedzianki stała się słynna dzięki książce Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania”.