Dziennikarka „Kuriera Wileńskiego” i Polish Media London wśród laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Laureaci Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2019

W gdyńskim Muzeum Emigracji wręczono Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dziennikarzom i mediom pracującym dla Polonii. W kategorii „dziennikarz medium polonijnego” statuetkę otrzymała Ilona Lewandowska z „Kuriera Wileńskiego”. Nagrodzono też grupę medialną Polish Media London za stworzenie platformy mediowej dla polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

Nagrody wręczono już po raz ósmy, zawsze w tym samym miejscu. – W jury nagrody wierzymy w to, co robimy, honorując co roku dziennikarzy piszących o Polsce i Polonii. Dla nas to nie tylko budowanie mostów między Polakami w Polsce i zagranicą, ale także budowanie marki „Polska”- mówił Jakub Płażyński, przewodniczący jury nagrody, otwierając uroczystość.

Ilona Lewandowska, sekretarz redakcji „Kuriera Wileńskiego” otrzymała nagrodę w kategorii „dziennikarz medium polonijnego za „odkrywanie i wnikliwe opisywanie nieznanych, poruszających historii polskich bohaterów na Kresach”. Statuetkę – w imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz – wręczyła Anna Zbierska, zastępca dyrektora Biura Prezydenta do spraw Komunikacji i Marki Miasta.

– To, co cenię w zawodzie dziennikarza, to szansa na odkrywanie historii nie przez książki, dokumenty, archiwa, tylko przez spotkania z żywymi ludźmi. Bardzo dziękuję jury, że opisywane przeze mnie historie zostały dostrzeżone. – mówiła, odbierając nagrodę laureatka.

W kategorii „dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii” laureatem został Ignacio Temino Martinez (Hiszpańska Agencja Prasowa EFE) za – jak napisano w uzasadnieniu – „rzetelne i wyważone publikacje o wydarzeniach w Polsce w mediach hiszpańskojęzycznych”. Statuetkę wręczył mu Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

– Nagradzamy dziennikarzy zagranicznych, którzy nie tylko zbierają informacje o Polsce, ale także – zanim je przekażą – starają się zrozumieć ich kontekst- uzasadniał tę nagrodę Jerzy Haszczyński, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i członek jury.

Za najlepszego dziennikarza krajowego, publikujący na tematy polonijne, uznano Agnieszkę Burton za artykuł „Wnuczek tylko na tablecie”, który ukazał się w „Dużym Formacie” w lutym 2018 r. – To poruszającą opowieść o miłości, oddaleniu, zatracaniu polskich korzeni, ale także uczuć osób, które w Polsce zostały – mówił podczas wręczenia nagrody Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Grupa medialna Polish Media London, skupiająca Polskie Radio Londyn, tygodnik Cooltura i cooltura24.co.uk, została nagrodzona w kategorii „redakcja medium polonijnego”, za stworzenie grupy medialnej służącej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. – Ponad milion Polaków w Wielkiej Brytanii wpieracie państwo radami, informacjami, i inspirujecie. Bardzo za to dziękuję! – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, wręczająca statuetkę.

Nagrodę odbierał Artur Kieruzal z Polskiego Radia Londyn. Apelował przy tym o wspieranie mediów polonijnych. – Proszę pamiętać, że wśród Polonii rosną kolejne pokolenia, które w przyszłości mogą się Polsce bardzo przydać – przekonywał gości zebranych w Muzeum Emigracji. W tej samej kategorii wręczono też wyróżnienie – trafiło ono do redakcji czasopisma tureckiej Polonii „Lehistan Sokağı” za przedstawianie obrazu współczesnej Turcji widzianego oczami tamtejszej Polonii i wysiłki podejmowane na rzecz wzajemnego zrozumienia.

W jury nagrody, poza Jakubem Płażyńskim, zasiedli też Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni).

Laureatami ubiegłorocznej edycji nagrody zostali dziennikarze z Czech, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego jest przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego.

W każdej z kategorii dziennikarskich nagrody stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, zaś w kategorii „redakcja medium polonijnego” tylko statuetka. Nagroda powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.