Ostatnio dodane

TVP Info pokaże w sobotę dokument „Pedofile” Sylwestra Latkowskiego, pierwsza emisja od ponad 10 lat

Jacek Kurski

W sobotę wieczorem TVP Info wyemituje film dokumentalny „Pedofile” Sylwestra Latkowskiego z 2005 roku. Władze publicznego nadawcy zdecydowały o tym w piątek, film jedyny raz został pokazany ponad 10 lat temu.

„Pedofile” autorstwa Sylwestra Latkowskiego zostanie pokazany w TVP Info w sobotę o godz. 21:50. Po filmie będzie można obejrzeć 20-minutową dyskusję o tematyce przedstawionej w dokumencie.

Film został zrealizowany przez Latkowskiego na zlecenie Telewizji Polskiej w 2005 roku. Opowiada o osobach z różnych grup społecznych zamieszanych w pedofilię, m.in. polityków i artystów, a także o nieletnich prostytutkach. Jednym z wątków jest sprawa szajki pedofilów z Dworca Centralnego wykorzystujących chłopców. W grupie, rozbitej przez policję w 2002 roku, mieli działać m.in. polityk pełniący w pewnym okresie funkcję ministra, znany ksiądz i wybitny reżyser.

„Pedofile” zaraz po wyprodukowaniu zostali tylko raz wyemitowani w TVP. Sylwester Latkowski zarzucał władzom publicznego nadawcy, że na wiele lat zablokowały ten dokument: nie decydowały się na kolejne emisje, ale nadal mają do niego prawa.

Latkowski zaapelował do Kurskiego

W ostatnich dniach, kiedy o pedofilii zrobiło się bardzo głośno po premierze filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich, Sylwester Latkowski zaapelował do Jacka Kurskiego o emisję „Pedofilów”. – Czy zgodzisz się na upublicznienie filmu „Pedofile”, który po emisji (kulisy emisji to najlepszy przykład blokowania) w 2005 roku zakopano w archiwum TVP? – spytał w miniony poniedziałek Latkowski.

– Czy naprawdę chcesz, być jak prezes Dworak, który zakopał ten film? Bo zaprzyjaźniony ze znanym reżyserem, itd. Problem pedofili w Polsce jest i najbardziej kryją to media. A nie… – dodał reżyser. Ujawnił też okoliczności jedynej emisji tego dokumentu. – Wyemitowano. I to po przejściach. Próbowano zablokować. Awantura. I pomimo oglądalności, nigdy nie powtórzono, co jest normalne. Usłyszałem, że już nigdy nie ujrzy światła dziennego. I tak się stało – opisał.

– Ten film jest niewygodny dla każdej ze stron – zaznaczył Sylwester Latkowski.

Film „Pedofile” trwa 90 minut. W ramówce TVP Info w sobotę wieczorem zastąpi „Studio Polska”.

Telewizja WP i TVN pokazują „Tylko nie mów nikomu”, w TVP1 dokument o Janie Pawle II

Dokument filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich, opowiadający o wykorzystywaniu nieletnich przez księży, udostępniono w minioną sobotę n YouTubie, w piątek wieczorem miał prawie 19 mln odtworzeń. Na film natychmiast zareagowali prymas Polski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przepraszając ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawili konkretne projekty przygotowane przez rząd, m.in. zniesienie przedawnienia się przestępstw pedofilii oraz podwyższenie limitu karnego do 30 lat więzienia. W czwartek nowelizacja Kodeksu karnego obejmująca takie zmiany została przyjęta przez Sejm.

Ponadto Zbigniew Ziobro jako prokurator generalny powołał też zespół prokuratorów, który przeanalizuje pod kątem naruszeń prawa wydarzenia przedstawione w filmie. Pedofilia w Kościele jest także głównym tematem programów informacyjnych w telewizjach newsowych oraz tekstów i publikacji dziennikarzy.

Tomasz i Marek Sekielscy 450 tys. zł na realizację filmu pozyskali w serwisie Patronite od 2,5 tys. osób. Z tego powodu nie zamierzają zarabiać na dokumencie i zadeklarowali, że udostępnią go bezpłatnie wszystkim zainteresowanym nadawcom telewizyjnym.

Na razie skorzystały z tego Telewizja WP i TVN. Telewizja WP pierwszy raz pokazała dokument w czwartek późnym wieczorem (zgromadził 170 tys. widzów, to tegoroczny rekord oglądalności stacji), a kolejne emisje zaplanowano w piątek i niedzielę. TVN zaplanował emisję „Tylko nie mów nikomu” w piątek o godz. 23:00. Film zamieszczono też w serwisie VoD.pl (należącym do Ringier Axel Springer Polska).

Za to TVP1 zmieniła ramówkę, żeby w piątek o godz. 20:30 pokazać film „Pielgrzym” Andrzeja Trzos-Rastawieckiego. Jest to zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, niecały rok po rozpoczęciu pontyfikatu.

Jacek Kurski zaznaczył, że dokument zostanie wyemitowany w TVP1 „w wigilię 99. rocznicy urodzin Karola Wojtyły i przed 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 218 168 osób, a udział stacji w rynku oglądalności – 3,44 proc. (tyle samo co rok wcześniej).