Ostatnio dodane

„Gazeta Wyborcza” obchodzi 30-lecie istnienia

Michnik: Porwaliśmy się z motyką na słońce. I udało się!

„Gazeta Wyborcza” (Agora) kończy dzisiaj 30 lat. Do środowego wydania dziennika redakcja dołączy pierwszy numer, który ukazał się w 1989 roku. Z okazji jubileuszu pojawi się także specjalne logo – w czerwonym prostokącie umieszczono napis „30 lat”.

Pierwszy numer „Gazety Wyborczej” ukazał się 8 maja 1989 roku w nakładzie 150 tys. egzemplarzy, liczył 8 stron. Czytelnicy środowego wydania zobaczą, jak wyglądał historyczny numer, w reprincie znalazła się m.in. symboliczna odezwa do narodu Lecha Wałęsy oraz lista kandydatów do Sejmu i Senatu rekomendowanych przez powołany przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Komitet Obywatelski.

W urodzinowym numerze będzie można przeczytać także m.in. tekst redaktora naczelnego Adama Michnika o dzienniku i Polsce i artykuł Justyny Sucheckiej o dniu z życia redakcji. Głos zabrali też czytelnicy, którzy w listach pisali, czego oczekują od dziennika przez kolejne 30 lat.

Z okazji obchodów jubileuszu pojawi się specjalne logo, w którym w czerwonym prostokącie znanym z tradycyjnej wersji znaku znajdzie się napis „30 lat”. Logotyp po zmianach – zaprojektowany przez dział graficzny dziennika – znajdzie się na pierwszej stronie urodzinowego numeru.

Michnik: Porwaliśmy się z motyką na słońce. I udało się!

– Trzydzieści lat temu zaczynaliśmy więcej niż skromnie, w lokalu dawnego żłobka. Kolegia redakcyjne odbywały się niekiedy w piaskownicy, panowała niemiłosierna ciasnota, a dziennikarze pierwsze teksty pisali przy niskich dziecięcych stolikach. Porwaliśmy się z motyką na słońce. Umieliśmy robić odbijane na powielaczu podziemne gazetki, ale nigdy nie robiliśmy gazety prawdziwej, wielkonakładowej – pisze Adam Michnik, redaktor naczelny „GW”. –

Pierwszy numer „Gazety Wyborczej” otwierały słowa Lecha Wałęsy „Nie ma wolności, bez »Solidarności«”. Od tego czasu „Wyborcza” zmieniła się nie do poznania. I Polska zmieniła się nie do poznania.

Dziś „Wyborcza” jest częścią koncernu medialnego notowanego na giełdzie, dynamicznie rozwija się w internecie i od trzydziestu lat pozostaje ważnym opiniotwórczym głosem w polskiej debacie.

Jesteśmy rówieśnikami odrodzonej Polski. Jesteśmy też częścią jej wielkiego historycznego sukcesu – cywilizacyjnego, ekonomicznego i demokratycznego, choć dziś polska demokracja przechodzi poważną próbę sił w walce z nacjonalistyczno-populistycznym rządem.

Naszym ideałem zawsze była wolna Polska i wolność człowieka w Polsce – wspólnej ojczyźnie wszystkich swoich obywateli. Polska prawdy i pojednania, dialogu i tolerancji. Polska, państwo bez stosów i bez nienawiści. Wolna od homofobii, ksenofobii i etnicznego szowinizmu. Bezpieczna w NATO i demokratyczna w Unii Europejskiej.

Dziś „Wyborczą” przejmuje kolejne pokolenie. Wszyscy jednak myślimy z wdzięcznością o naszych Czytelnikach, którzy pozostali nam wierni i którzy zwykle korespondencję do nas zaczynają od sakramentalnych słów: „Jestem czytelnikiem »Gazety Wyborczej” od pierwszego numeru…”.

O jednym mogę Państwa – naszych Przyjaciół i Czytelników – zapewnić: choć lata lecą, nam nigdy nie będzie wszystko jedno. Demokracja, wolne sądy, prawa człowieka, konstytucja i Europa zawsze będą miały w „Gazecie Wyborczej” wiernego obrońcę – dodaje Michnik.

Donald Tusk Człowiekiem Roku

W związku z 30-leciem dziennika organizowany jest również plebiscyt „Ludzie Roku Czytelników Gazety Wyborczej”. Redakcja po raz 20. wręczy też tytuł „Człowieka Roku”. Jego laureatem zostanie Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, były premier. Wyróżnienie odbierze w czasie gali w siedzibie Agory, 10 maja br. w Warszawie.

Dodatkowo w środę, 8 maja br. na rynku ukaże się biografia Zdzisława Jeziorańskiego, kuriera z Warszawy – „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności” autorstwa Jarosława Kurskiego, pierwszego zastępcy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Tydzień później – 15 maja br. wznowione zostanie wydanie książki Adama Michnika, redaktora naczelnego „GW” – „Z dziejów honoru w Polsce”, które zawiera wybór dzieł publicystów, filozofów i pisarzy XX w. piszących o tym, jak się odnaleźć w nowym świecie. Książki ukażą się nakładem Wydawnictwa Agora.

Na koniec 2018 r. ponad 170 tys.

„Gazeta Wyborcza” jako pierwsza w naszym kraju wprowadziła system limitowanego dostępu do swoich treści (paywall) i ofertę prenumeraty cyfrowej. Na koniec grudnia 2018 r. korzystało z niej ponad 170 tys. osób. Liczba użytkowników płatnej subskrypcji cyfrowej „Gazety Wyborczej” rośnie systematyczne. Na koniec 2014 roku wynosiła 54,9 tys., rok później – 77 tys., na koniec 2016 roku 100 tys., a na koniec 2017 roku – 133 tys.

Agora w zaprezentowanej w połowie ub.r. strategii na najbliższe lata planuje, że do końca 2022 roku liczba subskrybentów „GW” wzrośnie do 327 tys.

Według danych ZKDP w ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 94 527 egz., o 14,8 proc. mniej niż rok wcześniej.