Ostatnio dodane

Do piątku można przesyłać zgłoszenia do konkursu fotograficznego „Ikona 30-lecia – wolność i solidarność”

W konkursie fotograficznym pod patronatem Polska Press Clubu jurorzy szukają zdjęcia, które będzie symbolizować wydarzenia z 1989 roku i upadek systemu komunistycznego w Europie. Profesjonalne fotografie można przesyłać do piątku, 10 maja br.

Mija 30 lat od Obrad Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca 1989 roku, które zapoczątkowały proces wyzwolenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej, upadku muru berlińskiego, rozpadu Związku Sowieckiego oraz – w konsekwencji – rozszerzenia Unii Europejskiej.

W konkursie „Ikona 30-lecia – wolność i solidarność” jury będzie szukać zdjęcia, które stanie się symbolem przemian trzech dekad w Polsce. Swoje prace mogą przesyłać zawodowi fotografowie prasowi, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, agencje fotograficzne, a także spadkobiercy autorów, którzy już odeszli.

Jak podaje organizator, celem konkursu jest wybranie zdjęcia-ikony, które stanie się impulsem do dyskusji o najnowszej historii. Obraz może ilustrować pojedyncze wydarzenie, proces społeczny, osobę lub grupę osób, przestrzeń, architekturę czy kulturę.

Zgłoszenia można przesyłać poprzez formularz na stronie internetowej ikona30lecia.pl do 10 maja 2019 roku. Posiedzenie jury jest zaplanowane na 15 maja, a ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagród nastąpi na przełomie maja i czerwca.

W skład jury wchodzą: Bruno Barbey (Magnum Photos), Anna Brzezińska (Dom Spotkań z Historią), Kasia Madera (BBC World News), Katarzyna Madoń-Mitzner (Dom Spotkań z Historią), Maciej Nabrdalik (VII Photo), Thomas Szlukovenyi (Thomson Reuters), Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).

Nagrodą dla Laureata jest 30 tys. złotych oraz polska i międzynarodowa promocja zdjęcia. Współorganizatorami konkursu są Dom Spotkań z Historią i Press Club Polska. Patronat objął International Association of Press Clubs.