Ostatnio dodane

CMWP SDP protestuje przeciwko „znieważaniu i szydzeniu” z o. Rydzyka

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP w wydanym oświadczeniu wyraziło sprzeciw wobec „znieważania i szydzenia” w publicznych manifestacjach z o. Tadeusza Rydzyka. Zaapelowało do władz publicznych, by „podjęły działania zapobiegające w przyszłości tego typu prowokacyjnym atakom politycznym”.

Chodzi o manifestację pod hasłem „Chryja pod Radiem Maryja”, która odbyła się w piątek przed gmachem toruńskiej rozgłośni. Uczestnicy happeningu, Toruński Strajk Kobiet, krytykowali działalność Radia Maryja i jej dyrektora, o. Tadeusza Rydzyka. Wyrażali ponadto sprzeciw wobec wspierania ze środków publicznych przedsięwzięć inicjowanych przez zakonnika.

Stanowisko w sprawie demonstracji zajęło CMWP, które „stanowczo protestuje przeciwko znieważaniu i szydzeniu w publicznych manifestacjach z o. Tadeusza Rydzyka, założyciela i redaktora naczelnego Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz apeluje do władz i organizacji publicznych, by podjęły działania zapobiegające w przyszłości tego typu prowokacyjnym atakom politycznym na środki masowego komunikowania i osoby w nich pracujące”.

W ocenie CMWP, podczas piątkowej pikiety „znieważano kapłanów”, w szczególności o. Rydzyka. „Podczas pikiety w wulgarny sposób odstawiano scenki obyczajowe m.in. taniec i pocałunek osób w maskach o. Rydzyka i posłanki PiS Anny Sobeckiej, drwiono z ważnych dla katolików symboli, słów i wartości. Takie działania niszczą i w niepodważalny sposób naruszają zasadę wolności słowa, ponieważ jej elementem jest zawsze szacunek i tolerancja dla innych oraz poszanowanie ludzkiej godności” – podkreśliło Centrum.

Jego zdaniem „dla osób pracujących w mediach tego typu prowokacje są przy tym wyjątkowo dokuczliwe, ponieważ podważają ich wiarygodność oraz autorytet i zaufanie odbiorców mediów”. „Publiczne poniżanie, szyderstwa i prowokacyjne próby dyskredytowania ludzi mediów psują debatę publiczną i zagrażają realizacji zasady wolności słowa” – czytamy we oświadczeniu CMWP SDP.