„Martwy sezon” Dagmary Drzazgi zwycięzcą konkursu Prix CIRCOM

"Martwy sezon"

Film dokumentalny „Martwy sezon” Dagmary Drzazgi z TVP3 Katowice został zwycięzcą konkursu Prix CIRCOM dla najlepszych produkcji telewizyjnych nadawców regionalnych w Europie.

Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych CIRCOM przyznało nagrody konkursu Prix CIRCOM. Film dokumentalny „Martwy sezon” według scenariusza i w reżyserii Dagmary Drzazgi, wyprodukowany przez TVP3 Katowice został laureatem konkursu w kategorii „Muzyka i Sztuka” (Music and Arts).

O przyznaniu nagrody zdecydowało Jury, złożone z dziennikarzy z 14 krajów, podczas obrad w dniach 7-11 kwietnia 2019 w Delden w Holandii.

Dokument „Martwy sezon” opowiada o Rafale Wojaczku, jednym z najważniejszych polskich poetów powojennych. W 1969 roku ukazał się debiutancki tomik Wojaczka pt. „Sezon”, który utorował poecie drogę do grona najwybitniejszych twórców poezji w Polsce. Film mierzy się z legendą „poety przeklętego”, którego życie i wiersze nie przestają inspirować, a który zmarł śmiercią samobójczą w wieku 26 lat.

Do konkursu Prix CIRCOM 2019 zgłoszono ponad 220 programów, wyprodukowanych przez regionalne stacje telewizyjne – członków CIRCOM z całej Europy. Konkurs obejmował 11 kategorii konkursowych.

Dagmara Drzazga jest już podwójną laureatką konkursu Prix CIRCOM. W 2003 roku podczas finału konkursu w Grado (Włochy) otrzymała Grand Prix za film „Bobrek Dance”. Telewizja Polska od 2019 roku jest sponsorem nagrody głównej – Grand Prix CIRCOM, wręczanej podczas Gali na zakończenie corocznej konferencji CIRCOM, w której biorą udział kraje i nadawcy, będący członkami stowarzyszenia. Zwycięzca, nominowany spośród laureatów nagród w poszczególnych kategoriach zostanie ogłoszony podczas tegorocznej Gali w Nowym Sadzie (Serbia).