Ostatnio dodane

TVP dostaje ponad 1 mld zł, Holecka do góry, Matyszkowicz przy Kurskim

Danuta Holecka

Telewizja Polska ma nową szefową „Wiadomości” Danutę Holecką, nowego członka zarządu Mateusza Matyszkowicza i 1,13 mld zł z rekompensaty z tytułu utraconych w latach 2018-2019 wpływów z opłat abonamentowych.

Nowy szef „Wiadomości”

W środę szefową „Wiadomości” została prowadząca program Danuta Holecka. Dziennikarka pozostanie jednym z gospodarzy dziennika. „Wiadomości” nie miały szefa od sierpnia 2018 roku, kiedy Jarosław Olechowski został dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Jako szef TAI dalej sprawował jednak nadzór nad programem.

– To ruch całkowicie pozorny. Przyjmie gratulacje, po czym wszystko będzie tak samo – komentuje mianowanie Holeckiej anonimowo jeden z naszych rozmówców z TVP.

Według jednego z byłych szefów „Wiadomości” awans Danuty Holeckiej to nagroda za ostatnie lata pracy za prezesury Jacka Kurskiego. Zwraca uwagę, że Holecka nigdy nie zarządzała żadnym zespołem.

Danuta Holecka z Telewizją Polską związana jest od lat 90. Do prowadzenia „Wiadomości” wróciła po ponad pięcioletniej przerwie w połowie stycznia 2016 roku, gdy zmieniły się władze TVP. Stała się jedną z twarzy „Wiadomości” krytykowanych za manipulacje. Holecka nazywana jest ulubienicą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. „Dziennik Gazeta Prawna” w 2017 roku podawał, że dziennikarka miesięcznie zarabia 40 tys. zł.

Zarząd TVP ponownie trzyosobowy

W czwartek Rada Mediów Narodowych powołała na członka zarządu Telewizji Polskiej Mateusza Matyszkowicza.

Za kandydaturą Matyszkowicza głosowało czworo członków Rady – Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka z PiS oraz Grzegorz Podżorny, który trafił do RMN z rekomendacji Kukiz’15. Od głosu wstrzymał się Juliusz Braun, wybrany do Rady z rekomendacji PO.

– Chodzi o wzmocnienie oferty programowej TVP, zwłaszcza w obszarze kultury wyższej i popularnej, ale wartościowej – tłumaczy wybór Matyszkowicza przewodniczący RMN Krzysztof Czabański.

Zarząd TVP był dwuosobowy, od kiedy z zasiadania w nim zrezygnował Piotr Pałka (wcześniej został zawieszony przez radę nadzorczą).

Mateusz Matyszkowicz do Telewizji Polskiej trafił w 2016 roku. Początkowo był dyrektorem TVP Kultura. W połowie 2017 roku został dyrektorem TVP 1, a po zmianach w strukturze w kwietniu 2018 roku objął stanowisko wicedyrektora biura programowego TVP ds. repertuaru. Przed pracą w TVP Matyszkowicz był m.in. redaktorem naczelnym kwartalnika „Fronda Lux”.

Mateusz Matyszkowicz
Mateusz Matyszkowicz

1,13 mld zł rekompensaty dla TVP

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o podziale pieniędzy z rekompensaty z tytułu utraconych w latach 2018-2019 wpływów z opłat abonamentowych. Telewizja Polska otrzyma 1,13 mld zł ze 1,26 mld zł rekompensaty. Pieniądze, które dostanie TVP, stanowią 89 proc. jej całkowitej kwoty.

Polskie Radio – decyzją KRRiT – otrzyma 60 mln zł, a 17 regionalnych rozgłośni publicznych łącznie do podziału 72,7 mln zł.

Poprzednia rekompensata – za lata 2010-2017 – wyniosła 980 mln zł. Początkowo KRRiT chciała 93 proc. całej kwoty przekazać TVP (911 mln zł). Na wniosek przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego, który uznał te wyliczenia za niesprawiedliwe, ostatecznie pieniądze podzielono inaczej: 88 proc. trafiło do TVP (860 mln zł), a reszta do Polskiego Radia (62 mln zł) i rozgłośni regionalnych (58 mln zł).