Ostatnio dodane

Zmarł redaktor Zbigniew Bożek…

Zbigniew Bożek

Mój sąsiad, od trzydziestu lat w tej samej kamienicy, domu, który za Zbyszka i jego św. pamięci żony Joanny sprawą stał się namiastką śląskiego familoka.

Wprowadzili zwyczaje dziś już nie tak oczywiste – wynikała z nich niewymuszona troska o wspólne dobro, wola sąsiedzkiej pomocy i wspólnego uczestnictwa w wydarzeniach zarówno wesołych i tych nieuchronnych….

W naszym osiedlu zasłynęliśmy z wspólnych, wesołych spotkań wigilijnych, urządzanych na przydomowym trawniku kilka dni przed Bożym Narodzeniem.

Zbyszek był zawsze jednym z  najbardziej aktywnych uczestników, bawił nas opowieściami o swoich dziennikarskich wyprawach, a było ich dziesiątki i to bardzo egzotycznych.

Mimo że już od lat był emerytem, pracowitości i pasji dziennikarskiej mogli mu pozazdrościć liczni, młodzi adepci – jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy komputery nie zadomowiły się na dobre w naszych domach, do późnych godzin nocnych towarzyszył mi dobiegający znad sufitu, stukot klawiszy maszyny do pisania – redaktor Bożek pracował!

Nie sposób sklasyfikować jego dziennikarskich zainteresowań – był pasjonatem turystyki, zarówno tej przez duże „t” jak i skromnej niedzielnej. Swój kilkuletni pobyt w Rosji, gdzie był korespondentem „Trybuny Robotniczej” dał czytelnikom tej gazety możliwość wyjątkowo solidnego poznania tego kraju. Od kosmodromów po tajniki parzenia gruzińskiej herbaty. Był cenionym znawcą filatelistyki, jego felietony o znaczkach i ich walorach artystycznych były okrasą wielu tytułów. Ale z takim samym znawstwem traktował śląskie górnictwo w licznych specjalistycznych wydawnictwach.

Ostatnie lata życia Zbyszka nie należały do łatwych – choroby systematycznie pozbawiały go woli bycia aktywnym. Mimo heroicznych wręcz wysiłków syna Grzegorza i całej rodziny, Zbigniew Bożek odszedł od nas na zawsze…

Wojciech Domagała

_____________________

Uroczystości żałobne odbędą się w piątek 26 kwietnia o godz. 11-tej, w parafii św. Michała, w kościele p.w. Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności przy ulicy Gawronów 20 w Katowicach oraz na cmentarzu komunalnym w Mysłowicach przy ulicy Mikołowskiej.