Wyłoniono laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Laureatami tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze z Australii, Hiszpanii, Litwy, Polski i Wielkiej Brytanii.

W kategorii Dziennikarz medium polonijnego laureatką jest Ilona Lewandowska z „Kuriera Wileńskiego” za odkrywanie i wnikliwe opisywanie nieznanych, poruszających historii polskich bohaterów na Kresach.

W kategorii Dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatem jest Ignacio Temino Martinez (Hiszpańska Agencja Prasowa EFE) za rzetelne i wyważone publikacje o wydarzeniach w Polsce w mediach hiszpańskojęzycznych.

W kategorii Dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Agnieszce Burton za publikację „Wnuczek tylko na tablecie” w „Dużym Formacie” – opowieść o zatracaniu korzeni przez nowych emigrantów na Antypodach.

W kategorii Redakcja medium polonijnego uhonorowano Polish Media London (Polskie Radio Londyn, tygodnik „Cooltura”, Cooltura24.co.uk) za stworzenie profesjonalnej i prężnej grupy medialnej służącej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Wyróżnienie w tej kategorii jury przyznało redakcji czasopisma tureckiej Polonii „Lehistan Soka „Lehistan Sokagi” za przedstawianie obrazu współczesnej Turcji widzianego oczami tamtejszej Polonii i wysiłków podejmowanych na rzecz wzajemnego zrozumienia.

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Nagroda powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.

Nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa 10 tys. zł. Nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.

Wręczenie nagród odbędzie się 8 czerwca w Muzeum Emigracji w Gdyni.