Prezes Orlenu: Chcemy przejąć 100 proc. akcji Ruchu

Daniel Obajtek

Prezes zarządu PKN Orlen napisał w czwartek na Twitterze, że koncern złożył ofertę finansowania Ruchu. „Finalizacja oferty zależy od decyzji wierzycieli” – dodał Daniel Obajtek.

„Złożyliśmy dziś ofertę finansowania Ruchu, z zamiarem przejęcia 100 proc. akcji spółki” – poinformował Daniel Obajtek. Jak zaznaczał, badanie due dilligence wskazało synergię pomiędzy modelem biznesowym Ruchu, bazującym na kolportażu prasy, a segmentem detalicznym”.

Obajtek podkreślił też, że „finalizacja oferty zależy od decyzji wierzycieli”. Ci mają zgromadzić się już w najbliższy poniedziałek 15 kwietnia, by głosować planem restrukturyzacyjnym zadłużonej spółki. Wydawcy zdecydują wówczas, czy godzą się na redukcję wierzytelności o 124 mln zł (z całej sumy 162 mln zł). Najwięksi wydawcy objęci są pierwszym przyspieszonym postępowaniem układowym (PPU 1), które zakłada 80-procentową redukcję wierzytelności, średni wydawcy – PPU 2 z 50-procentową redukcją.

Rzecznik Ruchu Wojciech Paczyński informował nas, że „obecnie PKN Orlen to jedyny potencjalny inwestor zainteresowany zakupem Ruch SA w restrukturyzacji”.

Ruch w pierwszej połowie 2018 r. był drugi na rynku dystrybucji prasy z udziałem 29,93 proc. Największym dystrybutorem był Kolporter z udziałem 51,95 proc.

Złożyliśmy dziś ofertę finansowania #RUCH, z zamiarem przejęcia 100% akcji spółki. Badanie due dilligence wskazało synergie pomiędzy modelem biznesowym Ruchu, bazującym na kolportażu prasy, a segmentem detalicznym @PKN_ORLEN. Finalizacja oferty zależy od decyzji wierzycieli

— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) 11 kwietnia 2019