Spychalski: prezydent podpisze ustawę o 1,26 mld zł dla mediów publicznych

Błażej Spychalski

Prezydent Andrzej Duda podpisze nowelę ustawy o opłatach abonamentowych, która przyznaje 1,26 mld zł mediom publicznym – zapowiedział w RMF FM rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Chodzi o przyjętą już przez Sejm i Senat ustawę o opłatach abonamentowych, która zakłada rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i telewizji z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.

Zdaniem rzecznika prezydenta, rekompensata jest potrzebna dla utrzymania oddziałów regionalnych telewizji i radia, które „bez tej rekompensaty nie będą w stanie funkcjonować”. „Chodzi o utrzymanie mediów publicznych, chodzi o misyjność mediów publicznych” – oświadczył w porannej rozmowie RMF FM.

🎥 Błażej #Spychalski w #RozmowaRMF: prezydent podpisze rekompensatę dla TVP @RMF24pl pic.twitter.com/2EzIDWAJZg

— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) 18 marca 2019

W czwartek doszło do zmian w zarządzie TVP. Trafili do niego Marzena Paczuska i Piotr Pałka. Stanowisko stracił Maciej Stanecki. Zmiany we władzach spółki osłabiają pozycję prezesa TVP Jacka Kurskiego. Według naszych rozmówców domagał się ich prezydent Andrzej Duda.

– Prezydent Andrzej Duda postawił ultimatum: podpisze ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych, jeśli dojdzie do zmiany w zarządzie TVP – mówił jeden z naszych informatorów. Ustawa od 26 lutego czeka na podpis prezydenta.

Nowela jest projektem posłów PiS, którzy stwierdzili, że jest potrzebna, bo brak „adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce”. Podkreślono, że w dłuższej perspektywie składa się na to m.in. narastające przez lata – od 1993 r. – poszerzanie kręgu osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu. Projekt krytykuje opozycja. Teraz PO apeluje do prezydenta o zawetowanie ustawy.