Osobowości Roku 2018 Województwa Śląskiego: Laureaci na gali

Katarzyna Stachowicz - Osobowość Roku 2018 województwa śląskiego

Za nami wielka gala wręczenia nagród w plebiscycie „Dziennika Zachodniego” Osobowość Roku 2018. Poznaliśmy nazwiska i twarze wszystkich nagrodzonych. Zobaczcie zdjęcia z gali Plebiscytu Osobowość Roku, która odbyła się w Filharmonii Śląskiej.

Osobowość Roku

Plebiscyt Osobowość Roku 2018 miał w tym roku jedną wybitną bohaterkę. To Katarzyna Stachowicz.

– Jestem szczęśliwa i wzruszona. To piękne wyróżnienie zostać Osobowością Roku 2018 Województwa Śląskiego mówiła Katarzyna Stachowicz, zdobywczyni honorowego tytułu Osobowości Roku przyznanego przez kapitułę plebiscytu „Dziennika Zachodniego”.

Podczas piątkowej gali wręczenia nagród w Filharmonii Śląskiej w Katowicach takich chwil wzruszeń było wczoraj wiele.

Nagrodziliśmy zarówno zwycięzców ze wszystkich kategorii powiatowych, w każdym mieście i powiecie województwa śląskiego, a także tych, którzy zebrali najwięcej głosów od mieszkańców w wojewódzkim finale plebiscytu.

– Doceniono moją pracę i projekt „Pokonaj raka piersi”, który zapewnia refundację profilaktycznej mastektomii. Projekt, który został już zatwierdzony i przyjęty, co może uratować zdrowie, a nawet życie tysięcy Polek – podkreślała Katarzyna Stachowicz. – Ta nagroda jest dowodem na to, że należy zawsze mieć wiarę i nadzieję, bo niemożliwe może stać się możliwe – dodawała.

Od piątku, 11 stycznia, mieszkańcy naszego województwa oddawali swoje głosy w wielkim plebiscycie Osobowość Roku, wybierając osoby, które w minionym, 2018 roku, wyróżniły się szczególnymi działaniami w różnych dziedzinach, osiągnęły sukcesy i znacząco zasłużyły się dla lokalnej społeczności. Zwycięzcy zostali nagrodzeniu podczas wczorajszej gali „Dziennika Zachodniego”. Głosowanie było prowadzone w czterech kategoriach: kultura, działalność społeczna i charytatywna, samorządność i społeczność lokalna oraz biznes. Laureaci zostali wybrani osobno w miastach i powiatach województwa śląskiego.

Głosowanie w pierwszym etapie plebiscytu trwało do środy, 6 lutego 2019 roku. Laureaci w każdej kategorii, w każdym mieście i powiecie, zdobyli tytuły Osobowości Roku 2018. Dodatkowo wzięli oni udział w wojewódzkim finale. Głosowanie w finale rozpoczęło się w piątek, 8 lutego, i trwało do środy, 20 lutego, do godz. 22. Na zwycięzców czekały statuetki oraz nagrody – dwuosobowe zaproszenia na pobyty w luksusowym SPA.

OSOBOWOŚĆ ROKU LAUREACI

Kto zdobył najważniejsze nagrody w finale? W kategorii Kultura najlepsza okazała się Emilia Szłapa. Utalentowana skrzypaczka z Jaworzna ma zaledwie 15 lat.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie – mówiła wzruszona. – Cieszę się, to motywacja do dalszej pracy i działań – podkreślała Emilia. Drugie miejsce w tej kategorii przypadło Brygidzie Sordyl, która jest m.in. kierownikiem muzycznym zespołów regionalnych Magurzanie z Łodygowic i Lipowianie z Lipowej. Trzecie miejsce zajął Grzegorz Przemysław Dudała, wycinankarz, malarz, poeta ze Szczekocin.

W kategorii Działalność społeczna i charytatywna najwięcej głosów zebrał Krzysztof Sałajczyk. – W 2010 roku przeżyłem poważny wypadek, który sprawił, że stałem się niezdolny do pracy – mówił, ale szybko zaznaczył, że złe zdarzenie przekuł w coś dobrego. – Postanowiłem założyć fundację, która pomaga osobom poszkodowanym w wypadkach i tak działania te prowadzę do dziś. Bardzo się cieszę, że zostało to docenione w akcji „Dziennika Zachodniego” – podkreślił.

Tuż za nim w tej kategorii uplasował się dr Tomasz Sirek, chirurg plastyczny z Bielsko-Białej, natomiast trzecie miejsce przypadło Iwonie Dąbrowskiej, która jest kierownikiem dziennego Domu Pomocy Społecznej w Świętochłowicach.

Małgorzata Mańka-Szulik
Małgorzata Mańka-Szulik

W kategorii Samorządność i społeczność lokalna triumfowała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Drugie miejsce zajęła Ewa Jurczyga, członek zarządu powiatu gliwickiego, a trzecie – Danuta Maćkowska, nauczyciel, radna powiatu wodzis-ławskiego. W ostatniej kategorii, Biznes, zwyciężył Wojciech Woźniak, właściciel firmy MEDEX w Bobrownikach. Tuż za nim znalazł się Janusz Zatoń, prezes odlewni Wulkan w Częstochowie, a trzecie miejsce zajął Jakub Poznański, właściciel i dyrektor zarządzający COBU Design w Katowicach.