Mariusz Staniszewski odwołany, zarząd Polskiego Radia jednoosobowy

Mariusz Staniszewski

Mariusz Staniszewski, dotychczasowy członek zarządu Polskiego Radia został odwołany decyzją Rady Mediów Narodowych. W czwartek odbyło się nagłe zebranie, w którym podjęto decyzję o jednoosobowym zarządzie spółki. Prezesem pozostaje Andrzej Rogoyski.

Jako pierwsi przed dwoma tygodniami pisaliśmy, że po 2 latach pracy w zarządzie Polskiego Radia Mariusz Staniszewski może zostać odwołany ze stanowiska wiceprezesa spółki, ze względu na rok wyborczy.

W czwartek niespodziewanie odbyło się posiedzenie Rady Mediów Narodowych, podczas którego zdecydowano o odwołaniu Mariusza Staniszewskiego ze stanowiska członka zarządu.

W Radzie Mediów Narodowych, która od połowy 2016 roku odpowiada za powoływanie i odwoływanie członków do zarządów firm mediów publicznych, troje z pięciorga członków to posłowie PiS: Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański (jest przewodniczącym). W Radzie są też Juliusz Braun (z rekomendacji PO) i Grzegorz Podżorny (wskazany przez Kukiz ’15).

Staniszewski był wiceprezesem od 2017 roku

Mariusz Staniszewski został wybrany do zarządu Polskiego Radia w lutym 2017 roku, po rezygnacji Barbary Stanisławczyk-Żyły. Rada Mediów Narodowych zdecydowała wtedy, że zarząd będzie dwuosobowy, a Staniszewski pozostanie jego członkiem.

Mariusz Staniszewski był już raz zagrożony odwołaniem – w sierpniu ub.r. poprzedni prezes Jacek Sobala został zawieszony, a później odwołany ze stanowiska. Nieoficjalnie wiadomo, że powodem jego odwołania przez Radę Mediów Narodowych miały być konflikty w zarządzie.

W 2017 roku Polskie Radio zanotowało 297,92 mln złotych przychodów oraz zysk netto przekraczający 2,79 mln złotych.