Nowy program literacki „Koło pióra” w TVP Kultura

"Koło pióra" - Ałbena Grabowska i Mateusz Cieślik

Ałbena Grabowska, autorka „Stulecia Winnych” oraz nestor polskiej literatury Józef Hen, będą gośćmi premierowego odcinka nowego programu literackiego TVP Kultura.

W marcu 2019 roku na antenie TVP Kultura zadebiutuje nowy cotygodniowy program poświęcony literaturze polskiej „Koło pióra”. Dziennikarz, prozaik i satyryk Mariusz Cieślik zapraszać będzie do studia pisarzy i literaturoznawców, by porozmawiać o tym wszystkim, co na rynku wydawniczym ważne i ciekawe. O jakich autorach będzie mowa? – Współczesnych i dawnych. Żyjących i zmarłych. Wybitnych, ale też tych niekoniecznie genialnych. Jest tylko jeden warunek: muszą być ciekawi. Komu będziemy robić koło pióra? Wszystkim, jednak zawsze z kulturą – mówi prowadzący. Z jednej strony szeroko rozumiana klasyka, z drugiej – literatura współczesna. Autorzy nagradzani na festiwalach literackich i twórcy popularnych bestsellerów; proza awangardowa i eksperymentalna obok kryminałów, sag, biografii i innych gatunków. Ważne rocznice, wznowienia i przekłady będą doskonałą okazją, by na nowo odkryć dzieła, które zapisały się już w historii literatury. W każdym programie najciekawsze fragmenty omawianych książek zostaną zaprezentowane przez znanych polskich aktorów.

W pierwszym odcinku gościem Mariusza Cieślika będzie Ałbena Grabowska, autorka książki „Stulecie Winnych”, na podstawie której powstał serial z Kingą Preis i Janem Wieczorkowskim w rolach głównych (premiera w TVP1 3 marca). Prowadzący porozmawia też z pisarzem Józefem Henem, znanym nie tylko z poczytnych książek, ale i z ich filmowych adaptacji, takich jak „Krzyż Walecznych” i „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, czy „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. W drugim odcinku „Koło pióra” pojawi się Jacek Komuda, autor powieści fantasy „Jaksa. Bies idzie za mną”, a aktorka Gabriela Muskała opowie o adaptacji opowiadania Kazimierza Brandysa „Jak być kochaną” wystawionej w warszawskim Teatrze Narodowym.