Mariusz Staniszewski zagrożony odwołaniem z zarządu Polskiego Radia

Mariusz Staniszewski

Po 2 latach pracy w zarządzie Polskiego Radia Mariusz Staniszewski może zostać odwołany ze stanowiska wiceprezesa spółki, ze względu na rok wyborczy – nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W tym tygodniu spotkają się członkowie Rady Mediów Narodowych, choć na razie dyskusji nad jego odwołaniem nie ma w agendzie posiedzenia.

Z naszych ustaleń wynika, że Rada Mediów Narodowych rozważa zmiany w zarządzie Polskiego Radia, z tymże na pewno nie obejmą one Andrzeja Rogoyskiego, obecnego prezesa spółki. Zagrożony opuszczeniem stołka jest Mariusz Staniszewski.

Powodem ewentualnych roszad na najwyższym szczeblu Polskiego Radia miałaby być – jak słyszymy – atmosfera polityczna w roku wyborczym. W maju zostaną przeprowadzone wybory do europarlamentu, a jesienią odbędą się wybory do polskiego parlamentu.

W piątek zbiera się Rada Mediów Narodowych, choć – według ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl – dyskusji nad odwołaniem Staniszewskiego nie ma na razie w planie posiedzenia. Jednak Rada może zajmować się wnioskami zgłoszonymi na samym posiedzeniu.

Staniszewski jest wiceprezesem od 2017 roku

Mariusz Staniszewski został wybrany do zarządu Polskiego Radia w lutym 2017 roku, po rezygnacji Barbary Stanisławczyk-Żyły. Rada Mediów Narodowych zdecydowała wówczas, że zarząd będzie dwuosobowy, a Staniszewski pozostanie jego członkiem.

– Ma inne predyspozycje, które czynią go dobrym członkiem zarządu, co wykazała procedura konkursowa. Ale nie ma tych predyspozycji, których Rada szukała u prezesa – wyjaśniał wtedy Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Warto przypomnieć, że już raz do RMN wpłynął wniosek o odwołanie Mariusza Staniszewskiego. W sierpniu ub.r. poprzedni prezes Jacek Sobala został zawieszony, później odwołany ze stanowiska, powodem miały być jego konflikty z innymi osobami z kierownictwa Polskiego Radia, w tym ze swoim zastępcą.

Sobala złożył do Rady Mediów Narodowych wniosek o odwołanie Mariusza Staniszewskiego. Podkreślał jednak, że zrobił to na prośbę ówczesnego przewodniczącego rady nadzorczej Andrzeja Rogoyskiego i przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego. – Więc teraz wymachiwanie tym wnioskiem jako dowodem, że oto Sobala to jest ten „awanturujący się”, to po prostu manipulacja – mówił Jacek Sobala w rozmowie z wPolityce.pl.

Mariuszowi Staniszewskiemu wytknął natomiast, że nie ma doświadczenia radiowego, a wcześniej był związany m.in. z Suerstacją, w której programach publicystycznych partie prawicowe są mocno krytykowane. – Było mi nieswojo z tym, że okazało się iż w czasach, gdy my wszyscy obrywaliśmy, on sobie spokojnie zarabiał w Superstacji, której profil mówi sam za siebie – skomentował.

Sobala był prezesem przez niecałe półtora roku

Jacek Sobala został powołany na prezesa Polskiego Radia w marcu 2017 roku, po tym jak poprzednia prezes Barbara Stanisławczyk-Żyła złożyła rezygnację po wygranym konkursie. Poprzednio Sobala kierował warszawskim oddziałem TVP. W przeszłości był szefem radiowej Trójki. Pracował też m.in. w radiach: Eska, TOK FM, PiN. Od maja 2007 r. do listopada 2008 r. był szefem Programu I PR. Wcześniej był dyrektorem Radia Bis.

W skład rady nadzorczej Polskiego Radia wchodzą: Albert Dreger (przewodniczący), Grzegorz Kłoczko (wiceprzewodniczący) i Maciej Rodowicz (członek).

W III kwartale 2018 roku udział radiowej Jedynki wyniósł 6,7 proc., a Trójki – 5,7 proc.

W 2017 roku Polskie Radio zanotowało 297,92 mln złotych przychodów oraz zysk netto przekraczający 2,79 mln złotych.