IBRiS dla „Rz”: 2/3 badanych za przyjęciem dyrektywy o prawie autorskim

66,5 proc. respondentów uważa, że polscy eurodeputowani powinni zagłosować za przyjęciem przepisów unijnej dyrektywy o prawie autorskim – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Przeciw wprowadzeniu dyrektywy opowiedziało się 16,4 proc. badanych. Zdania na ten temat nie ma 17,2 proc.

„Taki stan rzeczy cieszy i pokazuje, że polscy internauci nie poddają się tak łatwo manipulacji gigantów technologicznych, i mają wystarczająca wiedzę, by świadomie podejmować decyzje dotyczące przyszłości internetu. Miejmy nadzieję, że w ich ślady pójdą również polscy politycy” – skomentowała sondaż Izba Wydawców Prasy.

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego (JURI) poparła we wtorkowym głosowaniu porozumienie dotyczące dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.
Za wypracowanym kompromisem opowiedziało się 16 europosłów, dziewięciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ostateczne głosowanie całego Parlamentu Europejskiego w tej sprawie zaplanowane jest na sesję 25-28 marca.

W połowie lutego przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej doszli do porozumienia w sprawie finalnej wersji dyrektywy. Zgodnie z zapisami dokumentu wydawcy prasowi będą mieli zapewnione prawa pokrewne dotyczące wykorzystywania ich materiałów prasowych przez dostawców usług internetowych. Z kolei dziennikarze mają mieć udział w przychodach uzyskiwanych przez wydawców z tytułu przysługujących im praw.