Skargi do KRRiT na „Salon dziennikarski” TVP Info za używanie mowy nienawiści

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło pięć skarg na program TVP Info „Salon dziennikarski” wyemitowany w sobotę 23 lutego. Dotyczą m.in. mowy nienawiści wobec społeczności LGBT. Złożenie skargi zapowiedzieli też politycy Nowoczesnej.

W sobotnim wydaniu „Salonu dziennikarskiego” gośćmi Jacka Karnowskiego byli: Jan Pospieszalski, Andrzej Potocki, Maciej Pawlicki i Wiktor Świetlik. Tematem rozmowy była m.in. podpisana przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklaracja na rzecz społeczności LGBT. Pospieszalski nazwał tę deklarację „programem deprawacji, molestowaniem dzieci za publiczne pieniądze” i „promocją pedofilii”.

Jak mówiła na konferencji prasowej posłanka Nowoczesnej Monika Rosa, prowadzący program nie wyraził wobec tych słów sprzeciwu i mówił, że „dzieci zostaną poddane praniu mózgów”. – Składamy więc skargę do KRRiT na ten pokaz mowy nienawiści i homofobii, który miał miejsce na antenie telewizji publicznej, w TVP Info. Wnosimy o wszczęcie postępowania kontrolnego, ale także nałożenie kary finansowej na nadawcę – powiedziała Rosa.

Jak informuje rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska, wśród pięciu skarg, które do poniedziałku trafiły do rady, jedna pochodzi od Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Pozostałe wpłynęły od osób prywatnych. TVP do zamknięcia „Presserwisu” nie odpowiedziała na nasze pytania.