Ostatnio dodane

Zmarł Tadeusz Kraśko, wieloletni dziennikarz Telewizji Polskiej

Tadeusz Kraśko

W wieku 78 lat zmarł Tadeusz Kraśko, w latach 70. i 80. dziennikarz Telewizji Polskiej. Kraśko pracował też w dyplomacji oraz pisał książki faktograficzne. Jego dziećmi są dziennikarze Piotr i Ewa Kraśko, a drugą żoną była Nina Terentiew.

O śmierci Tadeusza Kraśki poinformowała w sobotę jego żona Ewa Sochacka-Kraśko. – Dziś o godz. 3.30 rano umarł najważniejszy i najlepszy mąż na świecie. Mój mąż. Skorpion. Tadeusz Kraśko – napisała na Facebooku.

Pożegnalny wpis zamieszczono też na facebookowym profilu Tadeusza Kraśki. – Nie było mnie na FB. Moje serce poznało straszny oddech śmierci. Dziś przypomnienie czasu, w którym pojawiłem się na tym świecie, prowadzony przez gwiazdę Antares z Konstalacji Skorpiona. Jutro poznam swój dzień decydujący o życiu lub kresie. Jeśli napiszę następny komentarz, będzie to znaczyło, że ciągle jestem z Wami Przyjaciele. Jeśli będzie nim milczenie… wtedy żegnajcie – napisano.

– Hej! Skorpiona już nie ma. Od dziś. Od godziny trzeciej trzydzieści rano – dodano.

Tadeusz Kraśko ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 70. i 80. pracował w Telewizji Polskiej, pełnił tam m.in. wiceszefa redakcji publicystyki kulturalnej TVP1 oraz szefa redakcji reportażu i filmu dokumentalnego TVP2.

Był przede wszystkim reportażystą, reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych. Przygotował wiele reportaży z zagranicy, m.in. Włoch, Kuby, Litwy, Rosji, USA, Szwecji, Niemiec i Chorwacji. W 1986 otrzymał nagrodę Złote Ekrany od czasopisma „Ekran” w kategorii Cykl programów publicystycznych, został też dwukrotnie nagrodzony na Zakopiańskim Festiwalu Filmów o Sztuce.

Na przełomie lat 70. i 80. był krótko dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Sztokholmie. Na początku lat 90. został zwolniony z TVP, w 1991 roku objął funkcję dyrektora programowego nadającej w Warszawie i okolicach stacji Top Canal (działała w latach 1991-1994), a w latach 2002-2003 był członkiem rady nadzorczej spółki Glob Investment.

Od początku lat 90. pisał książki faktograficzne, głównie rozmowy rzeki z artystami i dziennikarzami, m.in. Andrzejem Szczypiorskim, Jerzym Turowiczem, Adamem Zielińskim i Leszkiem Moczulskim.

W 2011 roku bez powodzenia startował do Sejmu z listy SLD.

Tadeusz Kraśko z pierwszego małżeństwa ma syna Piotra Kraśkę, obecnie dziennikarza Grupy TVN (wcześniej przez 25 lat w TVP), a z kolejnego związku – córkę Ewę Kraśko (jako dziennikarka współpracowała m.in. z TVP2, TVN i TVN Meteo). Drugą żoną Tadeusza Kraśki była Nina Terentiew, od 2007 roku dyrektor programowa Telewizji Polsat, wcześniej przez wiele lat związana z TVP.