Ostatnio dodane

TVP Info i „Wiadomości” mają sprostować informację o rzekomej znajomości dziennikarza TVN24 z prezydentem Radomia

Bertold Kittel

W TVP Info i „Wiadomościach” ma zostać wyemitowane sprostowanie podanych jesienią ub.r. informacji, jakoby Bertold Kittel z redakcji „Superwizjera” TVN od wielu lat znał się z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

Pod koniec września ub.r. w „Superwizjerze” pokazano materiał Bertolda Kittela o tzw. układzie radomskim. W reportażu opisano powiązania kilku polityków PiS z miejscowym biznesmenem z branży budowlanej i to, że firmy należące do nich i członków ich rodzin mają nieruchomości na terenie, przez który przebiega nowy wariant planowanej trasy S12.

Za to w „Wiadomościach” i TVP Info opisywano wtedy inną sprawę określaną jako układ radomski. – Tajni współpracownicy SB i ludzie z prokuratorskimi zarzutami są w układzie, który w Radomiu i w Kozienicach funkcjonuje od wielu lat – informuje „Gazeta Polska Codziennie”. Grupa jest podejrzana o korupcję na gigantyczną skalę. Czuli się bezkarni, bo parasol ochronny miał rozpościerać nad nimi jeden z najważniejszych polityków PSL – czytamy w zapowiedzi relacji wyemitowanej w „Wiadomościach” 25 września.

W październiku w kolejnym materiale programu na ten temat wspomniano o ustaleniach Bertolda Kittela, zaznaczając, że dziennikarz od wielu lat zna Radosława Witkowskiego, od 2014 roku prezydenta Radomia, a wcześniej posła PO.

Kittel zapewnia, że przed realizacją układzie radomskim nie widział się nigdy z Witkowskim. Ponadto nikt z redakcji „Wiadomości” nie skontaktował się z nim, żeby potwierdzić informację co do rzekomej znajomości z politykiem. – Dowiedziałem się o tym kłamliwym materiale z mediów społecznościowych po fakcie – przekazał Bertold Kittel portalowi Wirtualnemedia.pl.

Dziennikarz wniósł do sądu dwa pozwy o publikację sprostowania: osobno w „Wiadomościach” oraz w TVP Info (w serwisach informacyjnych stacji też pokazywano ten materiał, tak samo jak wiele innych relacji z „Wiadomości”).

W bieżącym tygodniu Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do obu pozwów – w poniedziałek nakazano emisję sprostowania w „Panoramie Info” oraz serwisie informacyjnym TVP Info, a w piątek – w „Wiadomościach”. Pozwany w obu sprawach dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski ma też zwrócić Bertoldowi Kittelowi koszty procesu.

Oba wyroki są nieprawomocne.

Wyrok jest nieprawomocny https://t.co/jT7Kt8u1Ue

— Bertold Kittel (@Bertold_K) 18 stycznia 2019

W „Minęła 20” sprostowano niedawno wypowiedź Cezarego Gmyza

Bertold Kittel to kolejna osoba z branży mediów, która zdecydowała się skierować wobec Telewizji Polskiej pozew o sprostowanie. 1 grudnia ub.r. na początku programu „Minęła 20” wyemitowano sprostowanie od Piotra Bachurskiego, redaktora naczelnego „Warszawskiej Gazety” i „Gazety Finansowej”.

Bachurski zdementował informację podaną w „Minęła 20” 24 stycznia ub.r. przez Cezarego Gmyza, jakoby ludzie związani z tymi dwoma pismami wydawali też magazyn „Służby specjalne”.

Sprostowanie Piotra Bachurskiego

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. główne wydanie „Wiadomości” oglądało przeciętnie 2,82 mln widzów, z czego 2,27 mln w TVP1, a 550,2 tys. w TVP Info.

Natomiast TVP Info miało w ub.r. 3,834 proc. udziału w rynku oglądalności.