Ostatnio dodane

CMWP SDP apeluje do TVP o przywrócenie do pracy Michała Rachonia

Michał Rachoń

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP apeluje do kierownictwa TVP o przywrócenie do pracy redaktorów Michała Rachonia i Krystiana Krawiela oraz o umożliwienie im wykonywania zawodu dziennikarza w mediach publicznych.

Komunikat w tej sprawie podpisany przez dyrektor Centrum Jolantę Hajdasz opublikowano na stronie internetowej SDP.

Rachoń i Krawiel zostali odsunięci od redagowania programów w TVP Info po audycji „Minęła 20” wyemitowanej 10 stycznia. „Zdaniem nadzorujących ich pracę przełożonych w tym programie znalazła się wywołująca kontrowersje animacja, w której bohaterami byli szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Jerzy Owsiak) oraz była prezydent Warszawy (Hanna Gronkiewicz-Waltz)” – wskazało CMWP.

Według Centrum ocena animacji nie powinna być „powodem do działania przeciwko dziennikarzom”, którego przykładem jest „pozbawienie ich możliwości wykonywania zawodu w mediach publicznych”.

„Animacja, która stała się przyczyną tak dokuczliwej dla dziennikarzy kary, jest bowiem satyrą polityczną, posługuje się więc środkami wyrazu charakterystycznymi dla tego rodzaju gatunku wypowiedzi publicznej i ocenianie jej wymowy wg kryteriów dziennikarskiej publicystyki jest błędem” – podkreśliło CMWP. „Tak opresyjne dyscyplinowanie dziennikarzy psuje debatę publiczną i może zagrażać realizacji zasady wolności słowa” – dodało.

Animację, która została wyemitowana 10 stycznia w programie „Minęła 20”, przygotowała Barbara Piela. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło na nią 40 skarg.

Opublikowanie animacji „plastusie” w mediach publicznych może przyzwalać na mowę nienawiści w dyskursie publicznym – ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.