Ostatnio dodane

W TVP Info kukiełka Jurka Owsiaka i banknot z gwiazdą Dawida

W programie „Minęła 20” w TVP Info wyemitowano animację, która wyśmiewała Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i jej założyciela Jurka Owsiaka. Pod koniec filmu pokazano 200 zł banknot z symbolem gwiazdy Dawida.

W programie Michała Rachonia emitowane są krótkie skecze-animacje, które dotyczą życia politycznego. Tym razem jednym z jej głównych bohaterów został Jurek Owsiak. W pierwszej scenie pojawia się postać przypominająca byłą prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Najpierw zagląda do pustych skrzyń, a potem sama tworzy lalkę Jurka Owsiak, która organizuje zbiórkę pieniędzy.

Gdy lalka-Owsiak wraca mini-ciężarówką pełną banknotów, na jednym z nich (200 zł) widać gwiazdę Dawida.

„Owsiak skojarzony z gwiazdą Dawida. Antysemicka animacja TVP.Info o zbiórce WOŚP” – oceniło OKO.press, które opisało sprawę. „TVP nie czekała do niedzieli i już zaatakowała WOŚP obrzydliwą „dobranocką” z Owsiakiem” – napisała Gazeta.pl.

Autorką animacji jest Barbara Piela. Już po publikacjach o banknocie napisała na Twitterze: „Banknot, który leżał na stole w animacji jest jednym bardzo wielu banknotów (mam ich całe pudło) Ten banknot ma 2 cm, nie sposób dojrzeć gołym okiem, co na nim dokładnie jest. Żadne skojarzenia nie były celowe, przepraszam, jeśli coś takiego nieświadomie zasugerowałam”.

#Plastusie #Minęła20
Ale nie o dzikach tylko o orkiestrze pic.twitter.com/NyBqYR0Ozw

— Barbara Piela (@baspiela) 10 stycznia 2019

Szef TAI Jarosław Olechowski zapowiada konsekwencje. „Szanowni Państwo, dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody. Dlatego wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie „Minęła 20” zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje” – napisał na Twitterze.

W TVP podjęto decyzję o zawieszeniu wydawcy „Minęła 20”. „Kierownictwo anteny nie będzie tolerować błędów, które godzą w dobre imię Telewizji Polskiej, narażając ją na straty wizerunkowe i przynosząc jej ujmę” – napisano w komunikacie, pod którym podpisany jest Olechowski.

Szanowni Państwo, dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody. Dlatego wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie „Minęła 20” zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje

— Jarek Olechowski (@OlechowskiJarek) 11 stycznia 2019

W jednej z wrześniowych animacji Pieli pojawiła się z kolei lalka którą wielu dziennikarzy na Twitterze odebrało jako postać Żyda. Autorka zaprzeczyła i broniła się, że to postać działacza Franciszka Jagielskiego (pseudonim Farmazon), który zajmował się bezpieczeństwem podczas  demonstracji opozycji.