Ostatnio dodane

PKN Orlen i Poczta Polska wśród potencjalnych inwestorów Ruchu

Według ustaleń „Presserwisu” w tym tygodniu zarząd spółki Ruch SA w restrukturyzacji zapoznał się z prezentacjami dwóch firm, które są zainteresowane rolą inwestora strategicznego. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, to PKN Orlen i Poczta Polska.

Od miesięcy narastają zaległości Ruchu wobec największych wydawców prasy. Część z nich przestała dostarczać nakłady swoich tytułów do dystrybucji w sieci Ruchu. W październiku zmienił się zarząd spółki, po tym jak ustąpił jej prezes Igor Chalupec, który pośrednio jest właścicielem Ruchu. Prezesem jest Robert Wardak, który wcześniej pracował w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA. „Do moich zadań należeć będzie dokończenie procesu restrukturyzacji, przywrócenie płynności w spółce oraz docelowo znalezienie inwestora” – informował Wardak tuż po objęciu stanowiska.

Nie jest zaskoczeniem, że pierwszymi kandydatami na inwestorów są spółki kontrolowane przez skarb państwa. Polski Koncern Naftowy Orlen SA sprzedaje prasę na swoich stacjach, natomiast Poczta Polska SA dostarcza prenumeratę i sprzedaje gazety w swoich punktach.

W sprawie przedstawionych ofert nie uzyskaliśmy żadnych odpowiedzi od Ruchu i Poczty Polskiej. Natomiast biuro prasowe PKN Orlen odpowiadziało „Presserwisowi” tak: „Niestety na tym etapie nie możemy udzielać żadnych informacji”. Z kolei prezes Izby Wydawców Prasy Bogusław Chrabota mówi krótko: – Rozmowy trwają.

Z naszych ustaleń wynika, że o kandydatach na inwestorów mieli się już dowiedzieć przedstawiciele rady wierzycieli Ruchu. W jej skład wchodzą: Alior Bank, Bauer, Agora, Polska Press i RAS Polska.

Przed tygodniem „Rzeczpospolita” napisała, że czas Ruchu „powinno się liczyć w godzinach, może w dniach”. Dziennik podał, że 14 grudnia upływa kolejny termin finansowania dystrybutora przez Alior Bank, jego głównego wierzyciela. Bank nie chciał komentować sprawy.