Bielsko-Biała: środowa promocja książki o biskupie Tadeuszu Pieronku

Książnica Beskidzka zaprasza

Biskup Tadeusz Pieronek i autor książki o nim Szymon. J. Wróbel

Dzisiaj, 5 grudnia, w bielskiej Książnicy Beskidzkiej odbędzie się promocja książki Szymona J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku” poświęconej urodzonemu w Radziechowach na Żywiecczyźnie biskupowi Tadeuszowi Pieronkowi. Początek o godz. 17.00.

– Z wszystkich projektów, które do tej pory zrobiłem, z tej książki jestem najbardziej zadowolony. Uważam, że jest dopracowana do granic perfekcji, ale to także efekt współpracy z wydawnictwem – stwierdził Szymon J. Wróbel. Dodał, że była wielka potrzeba, żeby po ks. Józefie Tischnerze, ks. Adamie Bonieckim czy innych księżach, którzy się głośno wypowiadają na ważne tematy, poznać biskupa Tadeusza Pieronka, nie tylko od strony medialnych wypowiedzi, ale również historii rodziny.

Książka „Ojciec, czyli o Pieronku” wydawnictwa MG powstała na bazie filmu dokumentalnego Szymona J. Wróbla o bp. Tadeuszu Pieronku, który swoją premierę miał w ub. roku, a uzupełniona została o dodatkowe rozmowy, m.in. z Januszem Gajosem, ks. Adamem Bonieckim, Jackiem Żakowskim, Jerzym Owsiakiem, prof. Tadeuszem Gadaczem, Moniką Olejnik czy prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

– To taka podszczypliwa publikacja o mnie. Poddano mnie pewnemu egzaminowi, ocenie wobec siebie samego. Myślę, że gdyby redaktor zwiększył liczbę odpowiadających to obraz byłby inny, ale on szukał takich, którzy mnie lubią. Stronniczy jest – żartował swoim stylu bp Tadeusz Pieronek pytany o to, czym dla niego jest ta publikacja.

Szymon J. Wróbel wyjaśnił w rozmowie z DZ, że książka poprzez pryzmat Władysława Pieronka, ojca bp. Tadeusza Pieronka, bardzo wiele mówi o historii całego regionu.

Biskup Tadeusz Pieronek to urodzony w Radziechowach wyrazisty Sekretarz Generalny Episkopatu Polski, bezkompromisowy kapłan w czasach trudnych pytań o konstytucję, Unię Europejską czy miejsce kościoła w demokracji. Z bagażem wojennych i PRL-owskich przeżyć.

Kim jest i czy nie patrzymy na niego tylko przez pryzmat pojedynczych wypowiedzi? Jaki wpływ na historię tego biskupa z Żywiecczyzny, urodzonego w 1934 roku, miało pochodzenie, rodzina, Sobór Watykański II? Jaki wpływ miała kultura góralska, poezja, wysiedlenie i mało znana historia jego wybitnego taty? W tej bogatej o niepublikowane nigdy zdjęcia i materiały rodzinne książce, Szymon J. Wróbel poszukuje odpowiedzi na te i inne pytania.

Szymon J. Wróbel to dziennikarz, który współpracował m.in. z krakowskim Dziennikiem Polskim, Lounge Magazynem, TVN Style, TVP Kraków, czy Miastem Muzyki RMF. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych „Jego Oczami”, „Z domu…” oraz „Ojciec, czyli o Pieronku”. Jako autor debiutował książką „Jego oczami”. Początkiem 2018 roku otrzymał tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii Kultura w powiecie żywieckim w plebiscycie Dziennika Zachodniego”.

Książkę „Ojciec, czyli o Pieronku” można nabyć w księgarniach stacjonarnych i internetowych.